Jak zadbać o siebie podczas diety – 5 najlepszych sposobów

Utrata nadprogramowych kilogramów nigdy nie jest prosta, a jej podstawą powinna być zbilansowana, niskokaloryczna dieta. Odpowiedni sposób żywienia jest ważny również w zapobieganiu poważnym schorzeniom, a także dla osób które muszą stosować dietę z powodów zdrowotnych. Zmiany w odżywianiu są sporym wyzwaniem dla organizmu, który musi się do nich przyzwyczaić, co może skutkować chwilowym spadkiem energii i pogorszeniu samopoczucia. Jak temu zapobiec, poprawić swoje zdrowie oraz zyskać witalność w trakcie diety? Poniżej znajdziesz 5 najlepszych sposobów.

1. Prawidłowe nawodnienie – lepsze efekty

Picie odpowiednich ilości wody jest ważne dla wszystkich, nie tylko osób stosujących dietę. Ilość wody, jaką dziennie powinien wypijać dorosły człowiek wynosi minimum 2 l, a zapotrzebowanie na płyny wzrasta w trakcie upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego. Dla osób będących na diecie, prawidłowe nawonienie ma natomiast jeszcze większe znaczenie: wypłukuje z organizmu nagromadzone w nim toksyny, a także nieco oszukuje żołądek, pomagając szybciej osiągnąć uczucie sytości. Co ważne, na co dzień najlepiej wybierać zwykłą, niegazowaną wodę, która doskonale gasi pragnienie i nie zawiera kalorii.

2. Uzupełnienie witamin i mikroelementów

Osoby stosujące niskokaloryczną dietę nie mogą zapominać o właściwej podaży witamin i minerałów. Ograniczając ilość pokarmów, łatwo można wpaść w pułapkę monotonnego jedzenia, które nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Idealnie byłoby zastosować zbilansowaną dietę dostosowaną do potrzeb organizmu. Czasami niezbędna może się też okazać suplementacja. Przed kupnem jakichkolwiek preparatów, warto jednak wykonać badania oraz skonsultować się z lekarzem.

3. Pamiętaj o białku, wyeliminuj tłuszcz

Dieta niskokaloryczna najczęściej oznacza konieczność ograniczenia węglowodanów oraz tłuszczu. Nie można przy tym zapomnieć o spożywaniu białka, które jest podstawowym budulcem organizmu. Białko odpowiada również za zdrowy wzrost mięśni, co jest istotne dla osób uprawiających sport. Osoby, które potrzebują specjalistycznego żywienia mogą zwrócić uwagę również na specjalistyczne drinki nie zawierające tłuszczu i błonnika, a posiadające w swoim składzie łatwoprzyswajalne białko. Dobrym przykładem będzie https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-jucy-drink/, który jest bogaty w witaminy i minerały. To porcja energii, która jest polecana także przed zabiegami i operacjami.

4. Aktywność fizyczną dostosuj do stanu zdrowia

Chęć szybkiego spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej może spowodować nagły spadek samopoczucia. Dieta i aktywność powinny być bowiem zrównoważone i dobrane do siebie. W innej sytuacji, organizm może stać się skrajnie osłabiony i wycieńczony. Sport musi być też dostosowany do stanu zdrowia i upodobań – bieganie czy ćwiczenia siłowe nie sprawdzą się u każdego. Nie można również zapominać, że każdy potrzebuje regeneracji: przeforsowanie się zamiast zmotywować do działania, może mieć zupełnie odwrotny efekt. 

5. Ziołowe napary poprawią samopoczucie

Zalety picia ziołowych ekstraktów są znane od pokoleń i z powodzeniem stosowali je nasi przodkowie. Zioła posiadają niezwykłą moc, którą warto wykorzystać w celu poprawy swojego samopoczucia, także podczas diety. Jakie napary można stosować? Sprawdzi się tu m.in. pokrzywa i skrzyp polny, które korzystnie wpłyną na wygląd cery, włosów i paznokci. Osoby potrzebujące ukojenia powinny zaś sięgnąć po melisę lub walerianę. Detoks organizmu wspomoże z kolei popularny obecnie czystek. Napary najlepiej pić 1-2 razy dziennie.

Stosując powyższe sposoby, można liczyć na szybką poprawę stanu zdrowia oraz przypływ energii. Przyniosą korzyść także w postaci większej efektywności diety, dlatego naprawdę warto wziąć je sobie do serca.