Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? – kilka prostych i nietypowych sposobów

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, które należy opanować za młodu, aby poradzić sobie na późniejszych etapach życia. Dzieci z reguły nie rozumieją skali powagi takich sytuacji i często podchodzą do tematu bardzo zniechęcone. Istotne jest, aby rodzic w pewnym stopniu przyłożył rękę do rozwoju tej zdolności u swojej pociechy.

Regularne, wspólne czytanie

W tym celu, korzysta się z kilku dostępnych sposobów. Niektóre z nich są bardziej, a inne mniej kreatywne. Koniec końców najważniejsze, aby którykolwiek z nich okazał się efektywny i przyniósł oczekiwane rezultaty.

Nieważne, w jakim przedziale wiekowym obecnie znajduje się nasza pociecha. Praktyka ta jest wykorzystywana nawet wtedy, gdy dziecko czyta płynnie, ale nie bardzo ciągnie je do książek. Niemniej jednak, korzystnie jest zacząć jak najszybciej i ustalić wspólne czytanie jako codzienną czynność – taką samą, jak każda inna.

Dzięki czytaniu bajek lub prostych książek razem z dzieckiem, maluch uświadamia sobie, że w tych poskładanych na sobie kartkach, znajdują się rzeczywiście ciekawe i godne uwagi informacje. Wówczas, gdy mogliśmy zaobserwować u pociech problemy z czytaniem względem swoich rówieśników – jest niemalże pewne, że po wspólnych sesjach czytania problemy zanikną.

Oczywiście, najważniejsze jest także oddanie głosu dziecku i kazanie mu czytać na głos. Jedynie w ten sposób nauczy się ono wymowy nowych słów i przekona się, że faktycznie ta czynność mu wychodzi.

Ciekawe akcesoria do nauki czytania

Dla młodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z nauką alfabetu i sylabowania, poleca się prosty i przejrzysty elementarz do nauki czytania. Przy spędzaniu z takim elementarzem chociaż godziny dziennie, postępy u dziecka będą widoczne z dnia na dzień. Oczywiście, zadaniem rodzica nie jest tylko kupno książki, lecz także regularne przesiadywanie z nim i tłumaczenie poleceń do wykonania.

Aby dziecko polubiło czytanie i w przyszłości chętnie sięgało po książki, ważne jest dobieranie odpowiednich egzemplarzy do nauki. Najlepiej, aby na początku przygody książka posiadała dużo obrazków. Nie mogą to być jednak grafiki zbytnio odciągające wzrok od treści. Istotna jest także sporych rozmiarów czcionka z odpowiednimi odstępami. Mimo wszystko, najważniejsza jest fabuła i ciekawość treści. Dobrze zorganizowana książka do nauki czytania z pewnością zachęci dziecko do dalszej nauki i poznawania nowych słów.

Stworzenie klimatu sprzyjającego czytaniu

Musimy pamiętać, że nie zachęcimy malucha do nauki czytania, nie mając do tego odpowiednich warunków. Dziecko widząc piękną pogodę za oknem i bawiących się na zewnątrz rówieśników, nie będzie miało najmniejszej ochoty sięgnąć po książkę czy elementarz. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku organizacja czasu na czytanie w godzinach wieczornych, przy sztucznym świetle. To właśnie wtedy organizm potrzebuje odpoczynku po ciężkim dniu, a czas spędzony przy książce najlepiej pozwala się odprężyć.

Co ważne, podczas czytania musi panować bezwzględna cisza. Włączony telewizor czy biegający po domu pozostali lokatorzy, nie pozwalają skupić się na tym, co aktualnie ważne. Korzystnie jest więc znaleźć swój osobny kąt w domu i to właśnie tam wybrać się z dzieckiem w celu poszerzania jego umiejętności w czytaniu.