Jak zaaranżować jadalnię?

Myśląc o jadalni, zwykle w pierwszej kolejności widzimy przed oczami duży stół otoczony wygodnymi krzesłami. Chociaż jadalnia może mieć różny charakter i być urządzona w niemal każdym stylu aranżacyjnym, jej przeznaczenie zawsze jest takie samo. Przede wszystkim, ma ona zapewnić domownikom możliwość wspólnego zjedzenia posiłku w komfortowych warunkach. Jak zaaranżować jadalnię, aby jak najlepiej spełniała ona swoje zadanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Aranżacja jadalni – najważniejsze zasady

W nowoczesnych mieszkaniach i domach, jadalnia coraz rzadziej stanowi odrębne pomieszczenie. Najczęściej połączona jest z salonem oraz z aneksem kuchennym, tworząc wspólnie funkcjonalną przestrzeń dzienną. Aranżacja jadalni nie jest skomplikowana – wystarczy poznać podstawowe zasady urządzania tego pomieszczenia, wybrać odpowiedni styl wystroju, a następnie dobrać pasujące do niego meble oraz akcesoria do jadalni.

Obowiązkowym elementem każdej jadalni jest oczywiście stół. Niekoniecznie musi on być duży, zwłaszcza jeśli sama jadalnia nie grzeszy metrażem. W sytuacji, gdy nie dysponujemy znaczną przestrzenią, dobrym pomysłem jest ustawienie małego stolika jadalnianego przy ścianie, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. W małej jadalni świetnie sprawdzają się także okrągłe stoliki – są one bardzo ustawne i z powodzeniem wkomponują się nawet w bardzo ograniczony metraż.

Jakie meble i akcesoria do jadalni wybrać?

Bez względu na to, jak dużą powierzchnią dysponujemy w swojej jadalni, powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby była ona wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Wybierając meble do jadalni, zwróćmy uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale również funkcjonalność. Nowoczesne meble o lekkich i prostych formach łatwo można utrzymać w czystości, co jest dużym atutem przy dzisiejszym szybkim tempie życia. Przed zakupem mebli warto również sprawdzić, z jakich materiałów są wykonane. Najlepiej wybierać produkty od renomowanych producentów mebli, którzy dbają o ich wysoką jakość wykonania oraz trwałość.

Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiednich krzeseł – to one w głównej mierze decydują o wygodzie w trakcie spożywania posiłków. Oczywiście, niezwykle istotna jest również wysokość stołu. Blat najczęściej umieszczony jest na wysokości 76-80 cm. Wybór optymalnego wariantu należy dostosować do swojego wzrostu – dla niższych osób lepszy będzie stół o wysokości 76 cm, natomiast osoby wysokie powinny wybrać stół wysoki na około 80 cm.

Oprócz stołu i krzeseł, w jadalni warto umieścić dodatkowe meble, które przydadzą się do przechowywania zastawy stołowej oraz dodatkowych akcesoriów. Może to być np. pojemny kredens lub witryna. Odpowiednio dobrane do wystroju meble podkreślą charakter całego pomieszczenia.

W jakie akcesoria do jadalni warto się wyposażyć? Oprócz zastawy stołowej oraz kompletu sztućców, w żadnej jadalni nie może zabraknąć patery, która przyda się np. do umieszczenia w niej owoców lub słodkich przekąsek. Innym przydatnym akcesorium są dzbanki na wodę i na herbatę – przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy zaprosi do domu rodzinę lub przyjaciół!

Wystrój jadalni to niezwykle szeroki temat. Najważniejsze, aby aranżacja odpowiadała Waszym indywidualnym upodobaniom i natychmiast wprawiała w pozytywny nastrój!