Jak wyposażyć salon piękności?

Aranżacja gabinetu kosmetycznego to niełatwe zadanie. Jego wnętrze musi nie tylko spełniać wymagania estetyczne, ale również być dostosowane do wielu przepisów prawa. Wiele zależy od tego, jakie zabiegi znajdą się w ofercie gabinetu. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, urządzając taki salon!

Gabinety kosmetyczne to miejsca, w których szczególnie ważna jest czystość i funkcjonalność. Musisz też zadbać o wygodę swoich klientów – wizyta w salonie powinna być dla nich przyjemna i komfortowa. Wyczucie estetyki jest bardzo ważne w branży beauty, dlatego wiele osób zwraca także uwagę na wystrój wnętrza. Jakie wyposażenie jest niezbędne w gabinecie kosmetycznym?

Aparatura do salonu beauty

Wybór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest od tego, jakie zabiegi będą przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym. Niektóre z nich specjalizują się np. w zabiegach na ciało, wówczas niezbędny będzie choćby aparat do fali uderzeniowej. Innego sprzętu będą wymagać salony paznokci, czy studia fryzjerskie.

Pamiętaj, że sprzęt musi spełniać wszystkie normy dotyczące np. specyfikacji technicznej, materiałów, z których jest wykonany, czy kwestii higienicznych. Aby zapewnić klientom bezpieczeństwo, wszystkie urządzenia muszą być całkowicie sprawne.

Akcesoria niezbędne w gabinecie kosmetycznym

W każdym salonie piękności niezbędne są akcesoria, które ułatwiają wykonywanie różnych zabiegów. Są to np. szpatułki i pędzelki, którymi rozprowadzane są maseczki do twarzy, a także waciki, pęsety, pilniczki itp. Stosowane w profesjonalnych gabinetach akcesoria kosmetyczne powinny być jednorazowe lub nadawać się do dezynfekcji i sterylizacji.

Warto także zadbać o akcesoria dla klientów – jeśli do zabiegu konieczne jest np. zdjęcie butów, trzeba wyposażyć gabinet w jednorazowe klapki.

Meble do studia beauty

Do podstawowego wyposażenia należą fotele i leżanki, na których klienci będą poddawani zabiegom. Warto postawić na solidne i wygodne modele. Powinny też być łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na działanie środków do dezynfekcji.

W gabinecie muszą się także znaleźć siedziska i taborety dla pracowników. Niektóre zabiegi trwają dość długo, dlatego postaw na wygodne meble, które umożliwiają odpowiednie ułożenie ciała.

Higiena w salonie piękności

Każdy gabinet kosmetyczny musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące czystości. W takich miejscach dochodzi do kontaktu ze skórą klienta, a czasem również do naruszenia ciągłości naskórka. Takie zabiegi obarczone są większym ryzykiem zakażeń, więc wszystkie sprzęty i powierzchnie muszą być sterylnie czyste. Dokładne procedury dotyczące higieny opisane są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Przepisy mogą ulegać zmianie, więc trzeba je sprawdzać na bieżąco.

Aranżacja wnętrza w gabinecie kosmetyczki

Salon beauty musi być schludny i czysty, jednak warto także sprawić, aby aranżacja była atrakcyjna wizualnie. Estetyczne wnętrze wpływa na komfort klientów i pracowników. Ciekawy wystrój będzie także podnosił prestiż Twojego salonu kosmetycznego.