Jak wykończyć ściany i podłogę w kuchni w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski już od wielu lat jest jednym z popularniejszych konwencji aranżacji wnętrz. Wiele osób docenia w nim wykorzystanie z naturalnych materiałów i kolorów ziemi. Przede wszystkim jednak jego dużą zaletą jest ciepły minimalizm i harmonia, które wyróżniają tę konwencję na tle innych modnych stylów. Z powodzeniem możesz urządzić w nim całe swoje mieszkanie. Świetnie pasuje zarówno do salonu, jak i sypialni. Aranżacje kuchenne również zachwycają. Dziś podpowiemy Ci, po jakie materiały wykańczające sięgnąć podczas urządzania kuchni w stylu skandynawskim. 

Płytki imitujące drewno

Styl skandynawski lubi kolory ziemi i naturalne materiały. Nic więc dziwnego, że w przykładowych realizacjach można zobaczyć tak duży udział drewna. Sięga się zarówno po drewniane meble, jak i panele. W kuchni jednak panele ze względów praktycznych nie są najlepszym wyborem. Znacznie lepiej sprawdzą Ci się płytki do kuchni, które umieścisz zarówno na podłodze, jak i na ścianie powyżej blatu. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymasz porządek i higieniczną czystość w pomieszczeniu. 

Do skandynawskich aranżacji wybieraj płytki imitujące strukturą i kolorem naturalne drewno. Dziś w sklepach znajdziesz płytki do złudzenia przypominające panele sosnowe, dębowe czy z egzotycznego drewna. Na podłodze pięknie będą wyglądały płytki jasne o zimnym, wręcz szarym odcieniu lub w ciepłym miodowym odcieniu sosny. Wszystko zależy od Twojej koncepcji i pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Pamiętaj, aby zachować harmonię. Jeśli pozostałe elementy będą w zimnych tonacjach, możesz pozwolić sobie na cieplejszy akcent na podłodze. 

Na ścianie nad blatem świetnie będą prezentowały się węższe płytki imitujące drewno. Możesz jednak sięgnąć także po modne płytki heksagonalne, które swoim kolorem i strukturą będą imitowały naturalny kamień lub marmur. W przypadku marmurowych płytek szary kolor nie jest jedynym rozwiązaniem. Możesz równie dobrze sięgnąć po odcienie beżowe. 

Farby w kolorach natury

Pozostałe ściany w kuchni wykończ farbami dostosowanymi do warunków panujących w tym wnętrzu. Pamiętaj, aby sięgać po produkty zmywalne i odporne na wilgoć. Ścianę naprzeciwko mebli kuchennych warto wykończyć na jeden kolor. Dzięki temu wnętrze nie będzie zdominowane od nadmiaru barw. Równie dobrze sprawdzi się na ścianie kolor frontów meblowych, jak i kontrastujący do nich. Pamiętaj jednak, aby wybierać spośród palety kolorów natury, czyli beżów, brązów, szarości, bieli czy delikatnej i spokojnej zieleni. 

Pustą ścianę możesz ozdobić dodatkowymi półkami wiszącymi lub minimalistycznymi grafikami. Pamiętaj, aby nie przesadzić z nadmiarem dodatków i dekoracji. Niech harmonia wnętrza będzie jego największym atutem. 

Kuchnia w stylu skandynawskim jest bardzo praktyczna i estetyczna. Jednocześnie jej minimalizm nie tworzy przestrzeni zimnej i bezosobowej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób sięga właśnie po tę konwencję podczas urządzania kuchni. Podłogę w kuchni wykończ za pomocą płytek imitujących drewno, a ściany za pomocą farb w kolorach ziemi. Powierzchnie te staną się idealnym tłem dla pozostałego wyposażenia kuchni.