Jak wyczyścić kolczyki z brudu? Poznaj skuteczne sposoby

Perfect young woman showing gold earring isolated on white background

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet małe i subtelne kolczyki mogą być pięknym dodatkiem do Twoich stylizacji? Aby jak najdłużej cieszyć się ich pierwotnym blaskiem, należy o nie właściwie dbać. Nawet sporadycznie zakładane kolczyki z czasem pokrywają się warstwą brudu, którą należy umiejętnie usunąć, by przywrócić im ładny wygląd. Jak wyczyścić złote kolczyki? Czy tych samych metod można użyć do wyczyszczenia srebrnych kolczyków? Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na czyszczenie biżuterii? W artykule przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych tipów.

Istnieje kilka uniwersalnych sposobów na wyczyszczenie zarówno złotej, jak i srebrnej biżuterii. Co więcej, kluczowe składniki potrzebne do przygotowania roztworu czyszczącego z dużym prawdopodobieństwem masz już w swojej kuchni. Pora więc przystąpić do działania!

Jak wyczyścić złote kolczyki sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to produkt, który rewelacyjnie sprawdza się zarówno do kuchni, jak i do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Jak się jednak okazuje, może być z powodzeniem wykorzystana także do wyczyszczenia złotych kolczyków. Wystarczy, że dno miski wyłożysz folią aluminiową, wrzucisz do niej ulubione kolczyki, obficie zasypiesz je sodą i zalejesz gorącą wodą. Zamieszaj miksturę i pozostaw w niej biżuterię nawet na kilka godzin (np. na noc). Na koniec wypłucz ją pod bieżącą wodą, osusz i dokładnie wypoleruj miękką, najlepiej bawełnianą ściereczką. Metoda ta jest uniwersalna i dobrze sprawdzi się także do czyszczenia srebrnej oraz pozłacanej biżuterii.

Keczup – idealny do czyszczenia srebra

Tak, dobrze przeczytałaś – keczup to nieoczywisty, ale skuteczny sposób na wyczyszczenie srebrnych kolczyków. Biżuterię zanurz na około 10 minut w keczupie, a następnie przy pomocy miękkiej szczoteczki do mycia zębów (najlepsza będzie szczoteczka z miękkim włosiem przeznaczona dla dzieci) precyzyjnie oczyść wszystkie zakamarki kolczyków. Później już tylko wystarczy je opłukać i wytrzeć do sucha.

Jak wyczyścić kolczyki z brudu, wykorzystując płyn do mycia naczyń?

Myślisz o tym, jak wyczyścić złote kolczyki z warstwy brudu i przy okazji dokładnie je odtłuścić? Wystarczy, że sięgniesz po płyn do mycia naczyń. W miseczce przygotuj roztwór na bazie ciepłej wody wymieszanej z płynem. Kolczyki pozostaw w miksturze na około 30 minut. Na koniec wypłucz je i wytrzyj do sucha bawełnianą szmatką. Do polerowania możesz użyć także irchy lub flaneli.

Jak wyczyścić srebrne kolczyki pastą do zębów?

Jak wyczyścić kolczyki z brudu? Sięgnij po pastę do zębów! Sposób ten przyniesie spektakularne efekty zwłaszcza w przypadku srebrnych kolczyków, które po miesiącach czy latach użytkowania pokryły się nieestetycznym, ciemnym nalotem. Pamiętaj jednak, żeby do czyszczenia wykorzystać pastę pozbawioną mikrogranulek, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię kolczyków. Niewielką ilość pasty wyciśnij na bawełnianą ściereczkę, a następnie przez około minutę lub dwie dokładnie pocieraj nią biżuterię we wszystkich miejscach, które wymagają wyczyszczenia. Gdy skończysz, opłucz kolczyki pod wodą i wytrzyj do sucha.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Uwielbiasz barwne kamienie szlachetne i w związku z tym chętnie sięgasz po kolczyki z rubinami, onyksami, szmaragdami czy ametystami? Po pierwsze: tego typu modele znajdziesz w ofercie marki TOUS: https://www.tous.com/pl-pl/bizuteria/kolczyki/c/6

Po drugie: pamiętaj, że taka biżuteria wymaga ostrożnej pielęgnacji i delikatnego czyszczenia. Od czasu do czasu namocz kolczyki w ciepłej wodzie z delikatnym mydłem, wyczyść miękką ściereczką, następnie wypłucz i osusz.

Jeśli jednak chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem swojej biżuterii – bez względu na to, z czego jest ona wykonana, jej czyszczenie zleć fachowcom. Posiadają oni bowiem nie tylko wiedzę na temat biżuterii, ale także profesjonalne preparaty, dzięki którym nawet długo nienoszone kolczyki odzyskają swój dawny blask.