Pieluchy to niezbędny element wyprawki dla noworodka. Choć wydaje się, że ich zakup to prosta sprawa, wybór pieluszek wcale nie jest prosty. Nie wszystkie pieluchy są identyczne. Pieluszki muszą zapewnić maluszkowi komfort i wygodę.
Pieluchy dla noworodka muszą być dobrane bardzo starannie. Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna. Dlatego, zamiast robić zapasy pieluszek, najlepiej kupić niewielkie opakowanie na próbę. Może się okazać, że maluszek nie toleruje tych pieluch. Trzeba przyjrzeć się dokładnie, czy na skórze dziecka nie ma podrażnień i odparzeń.
Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się pieluchy firmy pampers, które można kupić w bee.pl. Pieluchy nie mogą zawierać alergenów i innych szkodliwych substancji. To ważne na każdym etapie rozwoju dziecka, ale wyjątkowo istotne dla rodziców noworodków i niemowląt. Jakość pieluch musi być potwierdzona testami i certyfikatami. Zanim pieluszki zostaną dopuszczone do użytku, muszą zostać poddane odpowiednim testom dermatologicznym.
Pielucha powinna być szczelna, by jej zawartość nie wydostawała się na zewnątrz. Nie powinna też zbyt mocno przylegać i ocierać delikatnej skóry maluszka. Dobrej jakości pieluszki przepuszczają powietrze i zapewniają skórze swobodne oddychanie. Najlepiej wybierać pieluszki, które można wygodnie i wielokrotnie zapinać i rozpinać.
Pieluchy dla noworodka muszą posiadać wycięcie na pępek. Dopóki nie odpadnie pępowina, do pępka musi swobodnie docierać powietrze. W kolejnych miesiącach życia należy obserwować, jak szybko maluch przybiera na wadze. Każdy kolejny rozmiar pieluch posiada specjalne oznaczenie i dokładnie określony przedział wagowy.
Jak często zmieniać pieluszkę?
Częstotliwość przewijania noworodka zazwyczaj pokrywa się z częstotliwością karmienia. Na zmianę pieluszki trzeba być gotowym co 2-3 godziny. Można to zrobić szybciej, gdy zauważymy, że pieluszka jest zabrudzona.
Po zdjęciu zużytej pieluszki i przed założeniem następnej trzeba zadbać o higienę skóry dziecka, dokładnie ją umyć lub wytrzeć za pomocą chusteczek nawilżanych. Można pozwolić dziecku na kilka chwil bez pieluszki. To zapewni skórze oddech i zmniejszy ryzyko odparzeń. Aby zapobiec odparzeniom, należy stosować też specjalne kremy i maści zawierające substancje łagodzące podrażnienia.
Za każdym razem trzeba zwracać uwagę na to, aby pielucha była prawidłowo założona. Między brzuszkiem a pieluszką musi pozostać trochę luzu. Trzeba też prawidłowo wywinąć na zewnątrz falbanki boczne, by zapobiec przeciekaniu.