Każdego dnia możemy zauważyć wiele osób, które chodzą w okularach. Nie dostrzegamy jednak tych, którzy mają problemy ze wzrokiem i noszą niewidoczne soczewki kontaktowe. Szacuje się, że nawet co czwarty Polak nosi okulary, a szkła kontaktowe co dziesiąty. Wśród uczniów występuje wiele przypadków związanych z wysuszeniem gałki ocznej albo krótkowzrocznością, które oprócz nadwzroczności albo astygmatyzmu są najczęściej występującymi wadami wzroku.
Jakie są różnice między noszeniem okularów, a soczewek?
Soczewki czy okulary? Dla wielu osób sama konieczność noszenia okularów jest już poważnym problemem. Głównie z tego względu, że zmienia się wygląd naszej twarzy. Dlatego też rozwiązaniem są tutaj soczewki kontaktowe, które po założeniu są praktycznie niewidoczne.
Zarówno soczewki, jak i okulary mają swoje zalety i wady. Najważniejsze jest to, że szkła kontaktowe pozwalają całkowicie ukryć naszą wadę wzroku przed ludźmi.
Zapewniają również znacznie lepsze widzenie niż okulary, ponieważ znajdują się bezpośrednio na gałce ocznej. Dzięki czemu soczewka porusza się wraz z ruchem oka i nie występują ograniczenia w postaci oprawki.
W przypadku astygmatyzmu czasami trudno jest przyzwyczaić się do okularów, a z pomocą soczewki łatwiej można wyrównać różnice widzenia. Polecane są dla młodych osób, u których trudno jest poprawić widoczność za pomocą okularów. Soczewki kontaktowe są wtedy niezwykle pomocne, ponieważ osoba cierpiąca na dolegliwość zyskuje komfort noszenia.
Jak dokonać wyboru między soczewkami a okularami?
Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać soczewki, czy okulary najlepiej jest wziąć pod uwagę zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania. Kiedy zdecydujemy się na okulary korekcyjne to mamy do wyboru różne rodzaje szkieł. Możemy wybrać asferyczne, progresywne, fotochromowe albo o większym współczynniku załamania. Pomoc w wyborze konkretnego typu uzyskamy u lekarza specjalisty.
Należy jednak pamiętać o tym, że okulary są oddalone od gałki ocznej, więc dobrze widzimy wyłącznie to, co jest przed nami, a mamy zaburzenie widzenia przestrzennego czy koloru. Kolejną wadą okularów jest to, że mogą być uciążliwe podczas wykonywania różnego rodzaju pracy, wymagających zajęć czy dużej aktywności fizycznej. Ponadto parują przy zmiennych temperaturach.
Soczewki kontaktowe na pomoc nie tylko korygują wadę wzroku, ale także mają zastosowanie terapeutyczne, zwłaszcza w leczeniu schorzeń rogówki. Zapewniają znacznie lepszy komfort użytkowania nie tylko podczas codziennego życia czy pracy, ale także w trakcie uprawiania sportu.
Na rynku znajdziemy szkła kontaktowe miękkie i twarde. Wielokrotnego użytku oraz soczewki kontaktowe jednodniowe. Na specjalne zamówienie można wykonać modele, które zmieniają kolor oczu. Zakładanie soczewek na co dzień, nie jest przeciwwskazaniem do robienia makijażu.
Soczewki czy okulary – na którą opcję postawić?
Soczewki czy okulary – jedno i drugie służy do korygowania wad wzroku. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale także zwolenników i przeciwników. Niektórzy decydują się nawet na to, aby nosić zamiennie, raz szkła kontaktowe, a raz okulary.
Osoby cierpiące na nadwzroczność mogą bez problemu skorygować wadę wzroku za pomocą okularów albo soczewek. Soczewki kontaktowe zostały skonstruowane tak, aby przywrócić pacjentowi wyraźne widzenie z daleka i z bliska, bez korzystania z okularów. Krótkowidz również może zastosować do leczenia swojej przypadłości szkła.
Należy pamiętać o tym, że decydując się na soczewki jednodniowe, po każdym dniu wyrzucamy je do kosza i zakładamy nowe następnego dnia. Natomiast decydując się na te wielokrotnego użytku, codziennie musimy pielęgnować je w specjalnym płynie do soczewek.
Zastanawiając się nad tym, czy lepiej wybrać soczewki czy okulary zdecydowanie częściej i więcej osób sięga po szkła. Są komfortowe w użytkowaniu i zapewniają lepsze widzenie od okularów.