Jak wybrać firany do salonu?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tu domownicy spędzają wspólnie wolny czas, odpoczywają i przyjmują gości. Dodatki znajdujące się tu powinny być estetyczne i funkcjonalne, by umożliwić komfortowe przebywanie we wnętrzu. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiednich firan. Osłaniają one pomieszczenie przed promieniami słonecznymi i chronią przed ciekawskimi spojrzeniami. Stanowią także świetną dekorację.

Kolor firan

Firanki należy dopasować pod kątem wystroju pomieszczenia. Najlepiej jest je dobrać kolorystycznie do ścian, mebli, ich obić oraz podłóg. Jeśli we wnętrzu dominują jasne barwy, firanki powinny być dopasowane kolorem do ściany, na której znajduje się okno. Ładnie komponują się wtedy z innymi elementami wystroju i nie rzucają się nadmiernie w oczy. Jeśli jednak ważniejsze dla domowników jest wyeksponowanie okna lub przyciągnięcie wzroku do kontrastowych dodatków, lepiej jest postawić na dekoracje w wyrazistych kolorach. Najlepiej wybrać takie barwy, które występują już na innych dodatkach, np. poduszkach.

Długość firan

Najczęściej można spotkać firanki o długości do podłogi. Cechują się eleganckim wyglądem, dzięki czemu dekorują wnętrze i maskują nieestetyczne elementy, takie jak parapet czy kaloryfer. Krótkie firanki sprawdzą się w przypadku drewnianych okien i parapetów oraz wtedy, gdy przy oknie stoi komoda lub stół z krzesłami. Tę opcję można rozważyć również wtedy, gdy widok na zewnątrz jest wyjątkowo atrakcyjny.

Wzory firan

W pomieszczeniach, w których znajdują się wzorzyste tapety, lepiej jest postawić na jednolite firany. Te z wyszukanymi wzorami mogą przytłoczyć i sprawić, że przebywanie we wnętrzu będzie męczące. Można się na nie jednak zdecydować wtedy, gdy ściany są jednobarwne. W małych salonach najlepiej sprawdzą się delikatne, subtelne wzory i lekkie tkaniny. Printy mogą nawiązywać wyglądem do innych znajdujących się w pokoju dodatków. Dzięki temu wszystkie elementy będą spójne.

Materiał wykonania

Materiał wykonania firan ma wpływ na charakter całego salonu. Uniwersalnym wyborem mogą być nowoczesne modele wykonane z delikatnych woali, poliestru czy bawełny z poliestrem. Stanowią one ozdobę okna i dobrze się układają. Można wybrać firanki na szelkach, kółkach lub taśmie.

Podsumowanie

Zmieniając firany w salonie, można zmienić styl całego pomieszczenia. Ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Szukając firan do salonu, sprawdź sklepy internetowe. Oferują one większy wybór niż sklepy stacjonarne, dzięki czemu znajdziesz model łączący atrakcyjny wygląd z funkcjonalnością.