Jak wybrać farbę do włosów, która nie uczuli?

Farbujesz włosy i masz skórę podatną na uczulenia? Warto sięgnąć po apteczne farby do włosów Biokap Nutricolor. Ich receptura została opracowana specjalnie z myślą o osobach, które mają alergię na farby do włosów.

Podstawowym zadaniem farby do włosów jest trwała koloryzacja. Pojawia się zatem pytanie, czy maksymalnie delikatnie działające farby – takie właśnie jak Biokap Nutricolor – są skuteczne? Owszem, te preparaty świetnie pokrywają siwe włosy. Ale ze zwykłymi farbami konkurują specjalnie dobranymi składnikami, które do minimum ograniczają ryzyko uczulenia na farbę do włosów. Są one dedykowane specjalnie dla osób, które z powodu wrażliwej skóry lub skłonności do uczuleń nie mogą sięgać po drogeryjne farby.

Tego rodzaju farby można porównać do sprzedawanych w aptekach dermokosmetyków, które w szczególny sposób dbają o skórę. Do wyboru masz cztery rodzaje dermofarb: Biokap Nutricolor (aż 22 odcienie), Biokap Nutricolor Delicato, Delicato+ oraz Delicato Rapid.

Antyalergiczne farby do włosów, bez amoniaku i PPD

Jednym z najczęściej uczulających związków w tego typu produktach jest amoniak. To związek, którego zadaniem jest rozchylenie łuski włosa (by farba mogła wniknąć do jego wnętrza). To podstawowa zasada trwałej koloryzacji. Jeśli farba pozostanie tylko na wierzchu (tak jest np. w przypadku sprayów do tuszowania odrostów), jest to kolor zmywalny. Rozchylenie łusek włosa jest pewnym naruszeniem ich struktury, ale do tego celu można stosować nie tylko amoniak. W farbach Biokap Nutricolor nie ma tego związku. Jako nośnik koloru wykorzystywane są inne sole.  

Uczulenie po farbie do włosów może wywoływać nie tylko amoniak, ale również PPD (parafenylenodiamina). To czarny barwnik stosowany w różnych ciemniejszych odcieniach produktów do koloryzacji włosów – nie tylko czarnych, ale również w kolorze brązowym, czekoladowym czy mahoniowym. Barwnik ten jest bardzo trwały, dlatego wykorzystuje się go także m.in. przy farbowaniu ubrań czy produkcji farb drukarskich. W produktach Biokap Nutricolor Delicato, Delicato+ oraz Delicato Rapid nie ma ani PPD, ani pochodnych tego związku.

Amoniak oraz parafenylenodiamina to nie jedyne uczulające związki, na które trzeba zwracać uwagę, gdy chcesz siegnąć po antyalergiczną farbę do włosów. Warto sprawdzić, czy wybrany produkt nie zawiera także:

  • To związek, który rozpuszcza i złuszcza stwardniały, zrogowaciały naskórek. Rezorycyna może wywoływać uczulenie – zwłaszcza, jeśli już wcześniej skóra była podrażniona.
  • SLS oraz SLES. Są to związki wytwarzane jako pochodne ropy naftowej. Mają właściwości myjące i pianotwórcze. Mogą uczulać i podrażniać skórę, zwłaszcza, gdy pozostają na niej dłużej bez dokładnego spłukania.
  • To związki, które mają właściwości konserwujące. Przy niektórych typach skóry mogą wywołać uczulenia lub reakcje alergiczne.

Warto też sprawdzić czy antyalergiczna farba do włosów, którą zamierzamy kupić, została przebadane dermatologicznie oraz na obecność niklu (nie powinna zawierać tego pierwiastka).

Alergia lub uczulenie na farbę do włosów – objawy

To, czy wystąpi uczulenie, zależy nie tylko od wrażliwości danej skóry na dany składnik, ale również od czasu aplikacji i stężenia substancji, która ma działanie drażniące. Do typowych objawów alergii na farbę do włosów należą: pieczenie, zaczerwienienie i świąd skóry, zmiany o charakterze pokrzywki, objawy skórne o charakterze wyprysków.

W przypadku bardzo dużego uczulenia na PPD (parafenylodwuaminę) możliwe jest również uczucie duszności, ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, napady kaszlu a nawet zaburzenia rytmu serca oraz obniżenie ciśnienia krwi. Objawy te pojawiają się jednak rzadko.

Po jakim czasie może się objawić uczulenie na farbę do włosów? Tu nie ma reguły. Już po kilku minutach od aplikacji możesz czuć duży dyskomfort, swędzenie i pieczenie. Ale reakcja alergiczna może też wystąpić z opóźnieniem – m.in. po użyciu farb, które zawierają PPD. Ten silny alergen może wywoływać uczulenie (zaczerwienienie, swędzenie skóry, wysypka) nawet dwa-trzy dni po koloryzacji.

Antyalergiczne farby do włosów rekomendowane przez specjalistów

Jeśli z wcześniejszych doświadczeń z koloryzacją wiesz, że masz skłonność do uczuleń, warto sięgnąć po dermofarby Biokap Nutricolor Delicato. Mają one rekomendację Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii. Co prawda ich paleta barw jest mniej bogata niż w zwykłych farbach, ale wynika to z podstawowego założenia i celu, jakim jest maksymalna ochrona skóry głowy (wówczas bowiem uzyskanie niektórych odcieni nie jest możliwe). W sytuacji, gdy zależy ci na szybkiej koloryzacji antyalergiczną farbą do włosów, sięgnij po Biokap Nutricolor Delicato Rapid. Farby te umożliwiają uzyskanie pięknego koloru w 10 minut.

Z myślą o paniach, które do tej pory nie mogły farbować włosów z powodu wyjątkowo wrażliwej i podatnej na uczulania skóry (nawet farbami z serii Delicato) powstały jeszcze bardziej delikatniejsze w działaniu farby z serii Delicato+.