Jak urządzić spiżarnię?

Najlepszym miejscem do przechowywania przetworów i żywności długoterminowej jest spiżarnia. Do prawidłowego przechowywania produktów spożywczych konieczne są optymalne warunki. Niezbędne jest ograniczenie namnażania pleśni i bakterii wewnątrz pomieszczenia. Oprócz utrzymania optymalnych warunków konieczne jest utrzymanie czystości.

Ważne jest miejsce ulokowania spiżarni. Spiżarnię najlepiej urządzić w osobnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura w spiżarni to 10-15 stopni Celsjusza. Spiżarnię najlepiej urządzić przy północnej ścianie budynku, bez ogrzewania i bez okien. Zbyt wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii, wysusza powietrze i sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Przetwory i inne produkty spożywcze najlepiej przechowywać na otwartych półkach, do których mamy dostęp z dwóch stron. Otwarte półki zapewnią dobry dostęp powietrza do świeżych produktów i do słoików z przetworami.

Meble do spiżarni

Aby w pełni wykorzystać powierzchnię spiżarni, najlepiej postarać się wysokie regały. Idealnie sprawdzą się regały metalowe. Metalowy regał do spiżarni np. ze sklepu e-regaly.pl  to mebel odporny na wilgoć, łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na uszkodzenia, na duże ciężary. Meble metalowe o wiele lepiej sprawdzą się w spiżarni niż meble drewniane. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu mebli przed korozją.

Ochrona przed wysokimi temperaturami

W spiżarni nie powinno znajdować się okno. Przez okno trafia dużo światła słonecznego, które nagrzewa powietrze i produkty spożywcze. Światło utrudnia też zachowanie jednakowej temperatury przez całą dobę.

Idealnie, gdy spiżarnia nie graniczy z dobrze ogrzewanym pomieszczeniem. Ważne jest też utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Zbyt suche powietrze wyciąga wodę z produktów. Jednocześnie zbyt duża wilgoć sprzyja namnażaniu insektów w produktach sypkich takich, jak mąka, ryż, kasza.

Sprawna wentylacja

W spiżarni potrzebny jest sprawny system wentylacyjny. Odpowiednia wentylacja sprawia, że ciepłe, wypełnione zanieczyszczeniami i mikroorganizmami masy powietrza trafiają poprzez przewody wentylacyjne na zewnątrz budynku, a do pomieszczenia wpadają masy chłodne i oczyszczone.

Oświetlenie

Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Najlepiej zamontować delikatne, nawet punktowe oświetlenie. Unikajmy ostrego i mocno białego światła. Po każdym wyjściu z pomieszczenia należy gasić światło. Zbyt długi kontakt ze światłem prowadzi do utleniania przetworów.