Zęby, podobnie jak dłonie, to wizytówka każdego z nas. Dlatego tak ważnym jest, by zadbać o to, aby były zadbane, białe i zdrowe. Śnieżnobiały i promienny uśmiech to coś o czym marzymy – a może warto przestać marzyć i po prostu odważyć się taki uśmiech mieć?
Czy mogę w domu wybielić swoje zęby?
Istnieją dwa sposoby na wybielanie zębów – można zrobić to samodzielnie w domu jak i w gabinecie dentystycznym. Wiele osób decyduje się na ten pierwszy wariant, ponieważ jest on zdecydowanie mniej kosztowny, a przy tym przynosi tak samo dobre rezultaty jak wybielanie zębów u stomatologa.
Lekarz stomatolog ma swoje metody na przywracanie zębom śnieżnobiałego wyglądu. Można wykonać zabieg wybielania z użyciem lamp wybielających, lasera lub specjalnych nakładek do tego celu. Wybierając metodę lampy lub lasera, zęby pacjenta zostają pokryte specjalnym żelem, który odpowiednio naświetlony pozwala odbarwić zęby, rozpuścić występujące na nich osady i lekki kamień nazębny, a w rezultacie wybielić dolny oraz górny łuk zębowy. Wybielanie lampą lub laserem trwa najczęściej około godziny i trzeba je powtórzyć serią zabiegów. Wybielanie zębów u dentysty nie jest jednak tanie – ceny kształtują się najczęściej od 500 do nawet 2000 złotych.
Dla dobrych rezultatów, a przy tym znacznie niższych kosztów, warto więc zdecydować się na wybielanie zębów w domu. Świetnie nadają się do tego celu paski oraz pasty wybielające. Paski wybielające do zębów to elastyczne folijki, które zakłada się raz dziennie na dolny oraz górny łuk zębowy. Ich działanie wybielające jest możliwe dzięki odpowiedniemu żelowi, którym są one nasączone. Tego typu paski są najczęściej nasączone nadtlenkiem wodoru lub nadtlenkiem karbamidu i te właśnie substancje są odpowiedzialne za ich wybielające działanie. Nadtlenki rozpuszczają osady, wnikają lekko w ząb i tym samym powodują jego rozjaśnianie.
Dobrym sposobem na wyraźnie bielsze zęby oraz na utrzymanie ich białymi jest stosowanie past wybielających. Pasty wybielające zawierają najczęściej węgiel aktywny i drobinki ścierające, które szybko i skutecznie pomagają pozbyć się osadów nazębnych. Pasty wybielające działają jednak bardziej powierzchniowo na ząb – jeśli zamierzasz wybielić go dogłębnie, warto zastosować paski wybielające o znacznie mocniejszym działaniu.
Jak stosować paski wybielające?
Stosowanie pasków wybielających jest bardzo łatwe i można to robić rano lub wieczorem, we własnej łazience. To eliminuje konieczność dopasowania się do terminów u dentysty oraz znacznie ogranicza koszty wybielania zębów. Paski przytwierdzamy (naklejamy) do dolnego oraz górnego łuku zębowego stroną nasączoną substancją aktywną. Warto lekko je docisnąć i pozostawić na zębach przez ok. 30 – 40 minut. Po tym czasie paski należy odkleić, a zęby przepłukać dużą ilością wody lub umyć. Działanie takie nie jest jednorazowe – pasków należy używać przez czas podany na opakowaniu przez producenta, by następnie móc cieszyć się efektem wyraźnie bielszych zębów przez kolejne tygodnie.