Jak szybko obszyć dywan lub wykładzinę?

Po latach użytkowania nawet najlepszej jakości dywan traci swój stylowy wygląd i zaczyna nosić ślady użytkowania. Jeśli zużycie dotyczy postrzępionych krawędzi lub zniszczenia w obrębie brzegów, prawdopodobnie będzie można mu nadać drugie życie. Jak szybko obszyć dywan lub wykładzinę? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Kiedy warto zdecydować się na obszycie dywanu lub wykładziny?

Obszywanie dywanów to nie tylko sposób na szybką renowację krawędzi, które uległy wystrzępieniu w wyniku zahaczenia o nie podczas chodzenia, czy też odkurzania. To także doskonałe rozwiązanie, jeśli runo uległo nieodwracalnemu odkształceniu albo odbarwieniu — bo przez lata stały na nich ciężkie meble, a my zdecydowaliśmy się na przemeblowanie. Może się również zdarzyć, że dywan jest w dobrym stanie, ale znudził się nam się jego kształt, rozmiar lub sposób ułożenia. W tej sytuacji można go na przykład pociąć na mniejsze dywany, czy też chodniki dywanowe.

Niektórzy decydują się także na obrębianie dywanów, chcąc w ten sposób zwiększyć ich żywotność. Ma to szczególnie sens w pokojach dziecięcych, kiedy raczkujący maluch może pociągać za wystające nitki, uszkadzając tym samym pokrycie podłogowe. Jest to także istotne, gdy posiadamy w domu kota lub psa. Odsłonięty bok wykładziny i wystające z niego nitki z pewnością zainteresują naszego zwierzaka, a od tego już tylko mały krok do poważnych zniszczeń.

Z tego też powodu warto zdecydować się na obszycie dywanu już na etapie jego zakupu. Wykończone w ten sposób pokrycie podłogowe będzie prezentować się znacznie bardziej elegancko niż surowo przycięte krawędzie, ponadto zabezpieczymy je przed pruciem się i strzępieniem. Obszywanie nowych wykładzin i dywanów oferuje sklep OBI.

Obszycie dywanu lub wykładziny — sposoby

Obszycie boków przędzą, tzw. overlock

To najczęściej stosowany sposób wykończenia brzegów dywanów i wykładzin z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, poliester czy wiskoza. W tej metodzie wykorzystuje się specjalną maszynę oraz ozdobne nici z polipropylenu, które mogą mieć dowolny kolor, a paleta barw jest ogromna. Obszywanie maszynowe daje bardzo precyzyjny efekt.

Obszywanie ręczne

Jest to sposób dedykowany głównie dywanom ręcznie wiązanym oraz wykonanym z wełny, ponieważ posiadają matowe runo. Do obszycia maszynowego używa się błyszczących nici z polipropylenu dlatego efekt finalny mógłby nie być zadowalający.

Do ręcznego obszycia nadają się także dywany lub wykładziny, które posiadają sztywny i kruchy spód. Podczas maszynowej obróbki taki podkład mógłby ulec zniszczeniu lub jego obszyte fragmenty odpadłyby po paru miesiącach razem z dekoracyjnym ściegiem.

Oczywiście obszywanie ręczne jest dużo droższe od overlocka, ale też bardziej spersonalizowane i trwałe. Dzięki tej metodzie możemy odzyskać pierwotny kształt ręcznie tkanego pokrycia podłogowego, które z powodu braku obszycia straciło swój oryginalny kształt.

Obszywanie brzegów dekoracyjną taśmą

Użycie ozdobnej taśmy to prosty i elegancki sposób na wykończenie zniszczonych boków dywanu lub wykładziny. Do wyboru mamy taśmy wykonane z bawełny, polipropylenu, poliestru, welurowe, a nawet imitujące skórę. Niektóre są aksamitne w dotyku i posiadają efektowny połysk, inne mogą mieć matową powierzchnię oraz strukturę plecionki. Obszycie taką taśmą potrafi całkowicie zmienić wygląd pokrycia podłogowego.