Jak stworzyć domowy plac zabaw?

Plac zabaw to swoiste dziecięce królestwo. Dzieciaki świetnie się na nim bawią bez względu na pogodę. Co zrobić w momencie, gdy temperatura mocno spada lub za oknem pada ulewny deszcz? Można wykonać samodzielnie domowy plac zabaw, który sprawi, że nasze dziecko będzie szczęśliwe i nigdy nie będzie się nudziło. Ręcznie wykonane huśtawki czy zjeżdżalnie sprawiają wielokrotnie dużo więcej frajdy niż kupowane na siłę zabawki, których po pewnym czasie nie mamy już gdzie składować.

Jak zabrać się za domowy plac zabaw?

Pierwszą rzeczą, nad jaką warto się zastanowić to podział domu na strefy, w których dzieci będą mogły korzystać z dobrodziejstw placu zabaw. Musimy rozdzielić miejsca zabawy cichej i spokojnej od tych, w których można trochę bardziej zaszaleć. Musimy również pamiętać, że zabawy na placu zabaw to głównie czynności związane z intensywnym ruchem i szybkością. Właśnie dlatego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym nasze dzieci będą się bawić do utraty tchu.

Jakie są sposoby na domowy plac zabaw?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów zorganizowania placu zabaw w domu jest wstawienie do niego drabinek. Mogą one pełnić wiele funkcji, takich jak małpi gaj czy ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo oszczędzamy wiele miejsca, ponieważ drabinka jest zazwyczaj przymocowana do ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie posiadamy tak naprawdę żadnego dodatkowego mebla, a dzieciaki i tak mają frajdę. Jeżeli posiadamy odpowiednie warunki techniczne, a nasze dzieciaki są jeszcze lekkie i wyjątkowo zwinne, dobrym pomysłem jest przymocowanie do sufitu haków lub kółek na linkach. Taka zabawa rozwinie przede wszystkim zdolności motoryczne. Dzieci będą bardziej sprawne i poprawi się ich mobilność ruchowa.

Jeżeli w naszym domu jest dużo miejsca lub możemy przeznaczyć cały pokój na domowy plac zabaw, możemy wówczas zawiesić siatkę wspinaczkową. Daje ona wiele radości i sprawia, że dzieciaki potrafią bawić się przez cały dzień. Tego rodzaju zabawy oprócz czystej rozrywki dostarczają dzieciakom również niezbędnej aktywności fizycznej, która wspomaga ich prawidłowy rozwój. Można również wykorzystać domową zjeżdżalnię, która umili każde popołudnie. Domowy plac zabaw można stworzyć z elementów dostępnych na  https://misioohandmade.pl/plac-zabaw-domowy/.

Domowy plac zabaw to również miejsce, które należy odpowiednio zabezpieczyć, aby nasze dzieci pod wpływem emocji nie wyrządziły sobie krzywdy. Jednym ze sposobów jest rozłożenie w pomieszczeniu materaca, który neutralizuje upadki i pozwoli na miękkie lądowanie. Można również użyć do tego miękkich poduszek, które oprócz amortyzacji mogą również przydać się do zabawy. Pamiętajmy również o posprzątaniu z pola widzenia dzieci wszystkich ostrych i niebezpiecznych narzędzi.

Jak stworzyć coś własnoręcznie, aby uzupełnić domowy plac zabaw?

Świetnym pomysłem na podarowanie czegoś naszym dzieciom jest zrobienie dla nich zabawki własnoręcznie. Prostym i jednocześnie bardzo zadowalającym elementem będzie ręcznie wykonana huśtawka drewniana. Możemy ją przyozdobić linami i miękkimi, kolorowymi poduszkami, aby zabezpieczyć na niej dzieciaki. Dodatkowo taką huśtawkę można przymocować do sufitu, jeżeli spełnia on oczywiście kryteria techniczne.

Huśtawka może być wykonana w formie pojedynczego siedziska, ale również ławeczki, która odpowiednio przybrana zimituje kanapę. Ulubiona bajka oglądana z takiej huśtawki to wiele radości i szeroki uśmiech na twarzy naszego malucha.