Jak się depilować, by cieszyć się gładką skórą na dłużej?

Jedwabista, gładka skóra bez żadnych niechcianych włosków – brzmi jak nieosiągalny ideał? Niekoniecznie – nowoczesne sposoby depilacji umożliwiają skuteczne usuwanie niepożądanego owłosienia, a jeśli zadbasz również o pielęgnację i odpowiednie preparaty, możesz cieszyć się idealną skórą dłużej! Jak się depilować, by zachować ten efekt na co dzień?

Depilacja u kosmetyczki czy domowa? Wybierz odpowiednią metodę

Metod usuwania niechcianego owłosienia jest wiele – możesz sięgnąć po maszynkę, krem do depilacji, wosk, pastę cukrową czy specjalne urządzenia – na przykład depilator. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale należy zwrócić uwagę także na ich wady, szczególnie jeśli kryterium oceny jest przede wszystkim tempo odrastania włosków. Jak się depilować,by skóra była jak najdłużej gładka? Przede wszystkim oprócz metod warto poznać również fazy wzrostu włosów. Wyróżniamy fazę wzrostu – anagen, czyli etap dzielenia się komórek w mieszku włosowym, fazę przejściową – katagen – etap przejściowy, w trakcie którego mieszek włosowy powoli zanika oraz fazę spoczynku – telogen, gdy włos przesuwa się w kierunku powierzchni skóry i ostatecznie wypada. W przypadku golarek i kremów sprawa jest prosta: nie wpływamy w żaden sposób na cebulkę włosa, tylko po prostu przycinamy go przy skórze. Golarka lub krem to szybkie i bezproblemowe rozwiązanie, jednak włoski odrastają bardzo szybko. Mechaniczne wyrwanie włoska wraz z cebulką zdecydowanie spowalnia odrastanie. Jednak włosy nigdy nie odrastają równo – wszystko zależy od fazy wzrostu, dlatego nawet już 2 dni po pierwszej depilacji mogą pojawić się nowe włoski. Regularna depilacja u kosmetyczki sprawi, że włoski zaczną się osłabiać i przerzedzać, a to z kolei będzie wydłużać okres gładkiej skóry. Jeśli chcesz szybko usunąć

włoski – sięgnij po maszynkę; jeżeli jednak cenisz przede wszystkim wolniejsze odrastanie, zabieg woskiem u kosmetyczki będzie nie tylko najskuteczniejszą, ale również stosunkowo szybką

metodą – nie musisz samodzielnie zajmować się zbędnym owłosieniem.

Dbaj o skórę zarówno przed, jak i po depilacji

Aby depilacja była skuteczna i jak najbardziej komfortowa, skórę należy odpowiednio przygotować oraz dbać o nią zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w kolejnych dniach. Przede wszystkim stosuj się do zaleceń kosmetyczki, dobierze pielęgnację do rodzaju zabiegu oraz stanu skóry i jej indywidualnych właściwości. Po depilacji woskiem skóra może być zaczerwieniona i podrażniona – w tym okresie bardzo ważne jest nawilżanie i regeneracja, choć nie należy zapominać również o pielęgnacji przed. Peeling cukrowy wykonany na 2–3 dni przed zabiegiem depilacji woskiem pomaga zmiękczyć skórę i unieść wrośnięte włoski. Dodatkowo warto pamiętać o nawilżaniu: przesuszona skóra jest podatniejsza na podrażnienia, a suche włoski mogą się dodatkowo łamać i urywać podczas depilacji woskiem. W pielęgnacji liczy się przede wszystkim systematyczność – nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeśli będziesz używać ich wyłącznie okazjonalnie. A skoro już o kosmetykach mowa: które warto wybrać?

Dobierz odpowiednie kosmetyki

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się gładką skórą, skompletuj zestaw kosmetyków, które Ci w tym pomogą. Specjalny balsam opóźniający odrastanie włosków to propozycja dla wszystkich stosujących depilację woskiem, używających depilatorów czy lasera. Autorska kompozycja składników znajdujących się w jego składzie sprawia, że włoski nie tylko odrastają wolniej, ale również stają się słabsze – balsam do ciała opóźniający porost włosów pozwala utrzymać efekt depilacji na dłużej. Co ważne, koi oraz łagodzi przesuszoną i podrażnioną skórę, dlatego możesz z powodzeniem zastąpić nim swój używany na co dzień balsam. Na rynku można znaleźć także specjalne preparaty: serum ze skoncentrowaną dawką składników skutecznie opóźniających porost włosków. Regularne stosowanie sprawi, że pierwsze efekty zauważysz już po miesiącu.