Jak radzić sobie z odparzeniami pieluszkowymi u dziecka?

Skóra niemowlaka pod względem budowy znacznie różni się od tej u dorosłego człowieka. Jest bardzo cienka, wrażliwa i przez to o wiele bardziej bezbronna przed czynnikami oddziaływującymi na nią ze środowiska zewnętrznego. W pierwszych latach życia u dziecka dochodzi do znaczących zmian w budowie skóry, dlatego musi ona być właściwie odżywiana i pielęgnowana. Pamiętajmy też, że dominującą pozycją niemowlaka jest leżenie, i przez większość czasu zaopatrzony jest on w pieluchę. Dlatego szczególnie trzeba uważać na częstą przypadłość, jaką jest odparzenie pieluszkowe.

Specyfika skóry dziecka

Kluczową cechą skóry młodego człowieka jest to, że nie wykształciła się w niej w pełnym zakresie warstwa lipidowa. Zamiast tego jest tylko chroniąca częściowo tak zwana powłoka hydrolipidowa. Ta bariera jest jednak na tyle delikatna, że nie powstrzymuje w pełni szybszej utraty wody. A jeśli skóra jest sucha i niewentylowana, to zwłaszcza w okolicach pupy i pachwin łatwiej o silne odparzenie pieluszkowe.

Powłoka ta także nie do końca radzi sobie z różnego rodzaju patogenami mogącymi przenikać z zewnątrz (wirusy, grzyby, bakterie).

Skóra maluszka to również łatwiejsze przegrzanie i narażenie na promieniowanie UV latem oraz szybsze wyziębienie zimą.

Czego najbardziej potrzebuje skóra dziecka?

Choć zabrzmi to banalnie, skóra dziecka najbardziej potrzebuje intensywnej uwagi i troski ze strony osób opiekujących się maluszkiem. Warto identyfikować i szybko reagować nawet na niewielkie zmiany skórne, typu pęcherzyki, grudki, zaczerwienienia czy otarcia. Zwłaszcza jeśli dochodzi do nich w niebywale wrażliwej, intymnej okolicy. Dzięki temu unikniemy tego nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest odparzenie pieluszkowe. Może ono stanowić preludium do jeszcze cięższych w leczeniu jednostek chorobowych.

Jak wyleczyć odparzenie pieluszkowe?

Najlepszym sposobem na pieluszkowe odparzenie jest profilaktyka, czyli niedopuszczanie do takiego stanu. Jeśli jednak z jakichś powodów to się nie powiedzie, warto zastosować dobre natłuszczanie chorego miejsca. Z pomocą przyjdzie tu Sudocrem, który od wielu lat funkcjonuje w polskiej przestrzeni medycznej. Ten wyrób nie tylko nawilża, ale i działa bakteriostatycznie, dzięki zawartości cynku. Co ważne, można go kupić też poza apteką, w drogeriach, a nawet przez Internet. Na stronie producenta sudocrempolska.pl zawarto też wiele cennych porad dla młodych rodziców, jeśli chodzi o pielęgnację skóry dziecka.

Kilka praktycznych porad, aby uniknąć odparzeń pieluszkowych

Funkcjonuje całkiem sporo domowych sposobów i prostych rozwiązań, za których sprawą można zapobiegać odparzeniom pieluszkowym.

Po pierwsze, aby uniknąć biegunek, które szczególnie podrażniają wrażliwą skórę, należy dbać o odpowiednią dietę, suplementowaną probiotykami.

Po drugie, konieczne jest właściwe nawadnianie młodego organizmu. Wynosi ono około 800 ml dziennie u niemowlaka i rośnie do 1300 ml u dziecka w przedziale wiekowym 1-3 lata.

Trzeci prosty sposób, to po prostu regularne wietrzenie pupy niemowlaka.

Kolejny, to identyfikacja środków, które mogą podrażnić skórę niemowlaka bądź wywołać uczulenia. Unikajmy niepotrzebnej chemii w bliskim i dalszym otoczeniu dziecka, takiej jak detergenty, silne środki piorące, czy substancje spieniające.

Dobrze dobrane pieluszki to kolejne zwiększenie szansy na to, że dziecko nie dozna otarć skórnych. Nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, bo ruszając się, podrażniają wrażliwą tkankę skórną. Muszą rosnąć wraz z dzieckiem.

Ostatnia kluczowa kwestia to higiena miejsc intymnych młodego człowieka. Jeśli to możliwie, po każdym wypróżnieniu powinno możliwie szybko dochodzić do obmycia skóry, a następnie jej przewietrzenia i nawilżenia odpowiednimi preparatami. Takimi jak wspomniany już Sudocrem.

Jak zatem widzimy, istnieje wiele prostych, aby uniknąć podrażnień skóry. Jeżeli jednak już do nich dojdzie, a czasem po prostu tak się zdarza, sięgnijmy po sprawdzony wyrób medyczny, jakim jest Sudocrem. Stosowało go z powodzeniem na sobie nie jedno pokolenie Polek i Polaków.