Jak powstaje moda? Będziesz zdumiona!

To jest modne, a to nie. To zdążyło już wyjść z mody, a pewne ubrania modne pozostaną zawsze. Kto decyduje o tym, co jest modne i w jaki sposób w ogóle ta moda powstaje? Oto pytania, które prędzej czy później zadaje sobie każda, choćby odrobinę zainteresowana trendami, osoba.

Moda była z nami od zawsze

Zrozumienie tego, w jaki sposób tworzone są trendy, wymaga zrozumienia, po co w ogóle jest nam moda. Każda kultura na świecie posiada jakieś pojęcie mody, a zatem czegoś, co jest przez ogół zbiorowości uznawane za estetyczne i umożliwiające wyróżnienie się na tle innych, bądź odwrotnie – upodobnienie się do ogółu. Moda jest nie tylko elementem użytkowym, pozwalającym na dobranie ubrań i dodatków zgodnie z potrzebami ciała (ochrona przed słońcem lub chłodem). Narodziła się przede wszystkim z potrzeby ozdobienia tego, co jest funkcjonalne. Wielu badaczy sądzi, że nie istnieje ona w oderwaniu od innych elementów naszej rzeczywistości, takich jak ekonomia, polityka czy sztuka. I z całą pewnością można się z tym zgodzić. Kiedyś moda stanowiła wyróżnik umożliwiający rozpoznanie statusu danej osoby, dzisiaj jest podobnie – za pomocą ubrań z konkretnymi etykietkami, możemy rozpoznać kogoś o pokaźnej zawartości portfela. Czy to jednak wiąże się z poczuciem stylu. Niekoniecznie.

Kto tworzy trendy?

To, co jest modne, zależy nie tylko od projektantów, ale również od nastrojów społecznych, subkultur, które wzrastają w danym czasie czy też kultury popularnej. Kiedyś trendami zajmowały się biura stylu, które w trendbookach wypuszczały wszystkie najmodniejsze wzory i fasony obowiązujące w danym sezonie. Obecnie także mamy firmy prognozujące trendy. Jednak zbiór danych jest znacznie większy. Analitycy takich firm szukają inspiracji w różnych miejscach, by znaleźć trendy, które mogą porwać tłumy. Prognozowaniem trendów zajmują się również trendsetterzy, czyli osoby aktywnie poszukujące nowinek, możliwych do wykorzystania w garderobie. Czy w tym sezonie modna będzie spódnica rozkloszowana, czy może prosta ołówkowa? To zależy między innymi od nich.

Należy jednak pamiętać, że moda powstaje wśród ludzi, zwłaszcza kreatywnych. To oni decydują, jakie ubrania pozwalają nam się wyróżnić i pokazać swoją oryginalność. Jeśli szukasz tego, co modne, zajrzyj na stronę https://bialcon.pl/ – tam zawsze czeka na Ciebie coś stylowego.