Jak poprzez zabawę pomóc dziecku w nauce liczenia?

Szukasz sprawdzonych metod, które pomogą Twojemu dziecku szybciej przyswoić sobie umiejętność liczenia? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu

Umiejętność liczenia bez wątpienia należy do jednych z podstawowych zdolności jakie każdy z nas wykorzystuje w codziennym życiu. Nauka liczenia może jednak stanowić wyzwanie dla wielu maluchów. Niejednokrotnie rodzicie zastanawiają się i szukają metod z jakich mogli by skorzystać aby pomóc dziecku w nauce operowania na liczbach tak aby w przyszłości nie miało problemów z matematyką. Postaramy się zatem zaprezentować kilka sprawdzonych porad, które pozwolą poprzez zabawę nauczyć malucha liczenia.

Kiedy rozpocząć naukę liczenia?

Nauka liczenia będzie kwestią bardzo mocno indywidualną. Każde dziecko rozwija się w trochę innym tempie co uzależnione jest od wielu czynników genetycznych czy też środowiskowych. Niektórym maluchom nauka liczenia będzie zatem przychodzić z łatwością a dla innych stanowić pewien problem. Należy zatem bacznie obserwować ogólne postępy rozwojowe dziecka i wybrać odpowiedni moment na start nauki operowania na liczbach. Ogólnie można przyjąć, że gdy dziecko potrafi już mówić można przystąpić do procesu dydaktycznego.

Metody nauki liczenia

Przystępując do nauki liczenia można skorzystać z różnych metod. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzają się te które angażują dziecko i łączą zabawę z nauką. Jedną z klasycznym metod nauki liczenia jest wykorzystanie liczydła. Urządzenie to wprowadza pewien element zabawowy co uatrakcyjnia naukę. Alternatywną metodą jest zabawa w sklep. Wykorzystując do tego celu dedykowane zabawki jak kasa sklepowa lub korzystając z pomocy rekwizytów w postaci fikcyjnych pieniędzy można uczyć malucha operowania na liczbach. Dziecko postara się obliczyć cenę zakupów czy też ilość zakupionych produktów. Wspomniane zabawki wspomagające proces nauki liczenia można znaleźć na przykład tutaj – https://www.ebajlandia.pl/Kasy-fiskalne-c175

Wykorzystaj każdą okazję do nauki liczenia

Nauka liczenia nie powinna być ograniczona do z góry ustalonych lekcji z dzieckiem. Warto wykorzystać każdą nadarzającą się okazję aby dziecko mogło ćwiczyć liczenie. Będąc na spacerze można je zachęcić do liczenia drzew czy też innych elementów znajdujących się w okolicy. Istotne aby proces nauki nie był monotonny i cały czas zaskakiwał i angażował dziecko. Najlepsze są zatem metody angażujące wyobraźnię oraz kreatywność. Codzienne czynności jak gotowanie czy sprzątanie mogą stać się znakomitym pretekstem do ćwiczenia działań matematycznych. Krojenie wypieków na mniejsze kawałki, dodawanie odpowiedniej ilości składników – to wszystko praktyczna nauka matematyki!

Zwykłe zabawki również pomogą w nauce liczenia

Wcale nie trzeba koniecznie korzystać z dedykowanych do nauki liczenia zabawek takich jak kasy sklepowe dla dzieci czy też interaktywne tablice. Można z powodzeniem zaprzęgnąć do tego celu już posiadane przez dziecko zabawki. Nauka poprzez liczenie klocków, samochodzików czy też lalek przyniesie równie dobre efekty.