Jak poprawić komfort snu dziecka.

Sen jest jednym z najważniejszych życiowych procesów, jest tak samo potrzebny dziecku do rozwoju, jak jedzenie czy oddychanie. Podczas snu organizm dziecka regeneruje siły, rozwija aspekty fizyczne jak i psychiczne. Nie tylko od ilości , ale również jakości snu Twojego dziecka zależy jego prawidłowy rozwój , nastrój , chęć do nauki czy zabawy.

Optymalna temperatura w pokoju dziecka.

Podczas snu temperatura ciała spada ,zaczynają się procesy związane z regeneracją organizmu. Jeśli dziecko nie jest przeziębione, ani nie ma przeciwwskazań, zalecane jest aby temperatura w pokoju była w okolicach 16-19 stopni C. Taka temperatura sprawi że regeneracja będzie najefektywniejsza. Warto zwrócić uwagę na to szczególnie w sezonie grzewczym kiedy zapominamy na noc skręcić ogrzewanie. Dodam również że nadmierne ogrzewanie prowadzi do wysuszenia powietrza co również wpływa na jakość snu , i dlatego w okresie grzecznym można rozważyć zakup nawilżacza powietrza.

Głęboki sen w przewietrzonej sypialni.

Bywa że dziecko w nocy kręci się nie może twardo spać. Jedną z takich przyczyn może być to że nie ma świeżego powietrza w jego sypialni czy pokoju. Dlatego warto każdego wieczoru przed snem wywietrzyć pokój aby nasz malec miał odpowiednie powietrze z dużą ilością tlenu. Przed obawą przed przeziębieniem można zastosować taki schemat że godzinę jeszcze przed kąpielą dziecka , zamykamy drzwi sypialni , wietrzeją ją przez około 10-15 min , następnie odkręcamy ogrzewanie jeśli jest sezon grzewczy i gdy dziecko jest już wykąpane i gotowe do snu mamy już wywietrzony ,oraz nagrzany pokój, oczywiście jak wspominaliśmy wcześniej z grzaniem też nie można przesadzić. W sezonie letnim kiedy w dzień jest ciepło a w nocy zimno , można w dzień wywietrzyć pokój a pod wieczór zamknąć okno. Jeśli mieszkają Państwo w mieście i jakość powietrz nie zawsze jest dobra ,można rozważyć użycie oczyszcza powietrza. Z pewnością taki zabieg przełoży się na jakość snu i pozwoli lepiej wypocząć dla dziecka jak i jego rodziców.

Odpowiedni materac.

Jeśli mówimy o śnie jedną z ważniejszych rzeczy jest materac , na którym na maluch śpi. Aby zachować zdrowy kręgosłup oraz prawidłową postawę , należy dobrać odpowiedni materac. Długość materacu powinna wymościć wzrost dziecka + około 30 cm co do szerokości to powinna ona być taka , aby dziecko mogło swobodnie zmieniać pozycje podczas snu. Co do twardości materacu wszystko zależy od wieku dziecka, jak również preferencji.

Porządna pościel dla dziecka.

Jest takie słynne powiedzenie ,, jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” i oczywiście jest w nim sporo prawdy, jednak nie mówi się w nim jak ważna jest sama pościel. Jak rodzicie musimy zdawać sobie sprawę że na śnie spędzamy 1/3 życia a dzieci jeszcze więcej. Aby dziecko miała zdrowy i komfortowy sen ważna jest pościel w jakiej śpi. Dla dzieci polecane są szczególnie pościele dziecięce wykonane z 100% bawełny z certyfikatami Otex-100. Bawełna jest materiałem naturalnym, który pozwala oddychać ciału podczas snu ,jak również nie powoduje alergii czy podrażnień , w kontakcie z wrażliwą skórą dziecka. Oprócz materiału ważne jest też wzór pościel, bo przecież lepiej będzie się zasypiało każdemu maluchowi w pościel z wizerunkiem swoich ulubionych bohaterów. Jeśli natomiast nasze dziecko jest już większe zalecamy pościel dla starszych dzieci , gdzie rozmiary poszwy jest już większy np. 140×200 lub 160×200 , jak również wzory dostosowane są dla starszaków.