Jak oduczyć psa sikania w domu? Poznaj nasze porady i wskazówki!

Psy to kochane zwierzęta i na prawdę wierni przyjaciele. Jednak aby można było żyć w tej przyjaźni komfortowo, trzeba nauczyć psa czystości i prawidłowych zachowań. Bardzo częstym zjawiskiem jest sikanie psiaków w domu. To problem zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Może dotyczyć szczeniaków, ale również dorosłych psów. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Pytanie brzmi jak oduczyć psa sikania w domu i jak zachęcić go do załatwiania potrzeb fizjologicznych poza budynkiem? Z pewnością, aby oduczyć psa sikania, trzeba się nieco postarać i nastawić na systematyczną pracę ze zwierzęciem.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w w domu?

Zdarza się, że nie poświęcamy psom wystarczająco dużo czasu i uwagi. Nasza doba jest za krótka, na wszystko brakuje czasu. Dorosły pies, może sikać w domu, z powodu zbyt krótkich lub zbyt rzadkich spacerów. Brakuje mu czasu na relaks, spokojne wypróżnienie, obwąchanie i dotlenienie. Jeśli więc nasz dorosły pies sika w budynku, warto zastanowić się czy nie dochodzi do zaniedbań z naszej strony. Wspólne spacery mogą umilić nam akcesoria dostępne w sklepie zoologicznym Hubun. Sprawdzi się nowa i wygodna smycz, komfortowe szelki, naturalne przysmaki lub zabawki do gryzienia.

Co zrobić, aby nauczyć szczeniaka czystości?

Problem nie trzymania moczu dotyczy bardzo często szczeniaków. Krzyk i złość zupełnie nic nie dadzą, a tylko zestresują pupila i pogłębią problem. Aby oduczyć szczeniaka sikania w domu potrzeba czasu. W pierwszych miesiącach życia jest to zjawisko całkowicie normalne. Szczeniaki mają malutkie pęcherze moczowe, które szybko się wypełniają, a tym samym wymagają częstszego opróżniania. Tutaj również zbawienne okażą się spacery. Im częściej będziemy wychodzić na zewnątrz, tym częściej szczeniak będzie robił tam siku. W konsekwencji połączy fakty i właśnie na podwórku będzie chciał załatwiać swoje potrzeby. Przydadzą się duże pokłady cierpliwości i konsekwencja działań. Efekty szybko nas zaskoczą, a pies zacznie zachowywać się tak, jak tego chcemy.

Choroba i stres, czyli kiedy trzeba odwiedzić weterynarza?

Jeśli pies załatwia się w domu, a żadne z metod nie działają, trzeba szukać pomocy u specjalisty. Być może przyczyną sikania w domu, jest choroba naszego psa. Warto udać się do weterynarza, który zbada naszego pupila i sprawdzi, czy nic mu nie dolega. Pomocne może okazać się badanie moczu, które wykluczy na przykład zapalenie pęcherza, cukrzycę, czy kamienie na nerkach. Przyczyną załatwiania się w domu może być również stres. Pojawienie się nowego członka rodziny, zmiana miejsca zamieszkania, a nawet rodzinne zjazdy z dużą liczbą gości. Posiadanie psa to odpowiedzialność, musimy liczyć się z różnymi sytuacjami, a w razie problemów konsultować się z behawiorystą lub weterynarzem.