Jak elegancko i profesjonalnie urządzić salon fryzjerski?

Salony fryzjerskie w naszym kraju cieszą się ogromną popularnością. Zarówno panie jak i panowie niezwykle chętnie dbają o swoje fryzury, więc branża fryzjerska rozwija się w zawrotnym tempie. Doprowadziło to do sytuacji, w której wiele osób decyduje się na rozpoczęcie odpowiednich kursów, a także otworzenie własnego salonu fryzjerskiego. Oczywiście nie jest to jedno z najtrudniejszych zadań, a co więcej daje ogromne szanse na zyski z działalności gospodarczej. Niemniej jednak kiedy przejdziemy już przez wszystkie formalności i wybierzemy miejsce z odpowiednią lokalizacją, wówczas pojawia się pytanie: jak elegancko i profesjonalnie urządzić salon fryzjerski?

Salon fryzjerski – podział na strefy

Zanim przejdziemy do wybierania odpowiednich mebli fryzjerskich czy narzędzi, należy zająć się profesjonalnym zaaranżowanie przestrzeni salonu. Co to oznacza w praktyce? Otóż najbardziej profesjonalne i eleganckie salony fryzjerskie wiernie hołdują zasadzie, że w pomieszczeniu muszą zostać wydzielone odpowiednie strefy. Chodzi przede wszystkim o wyznaczenie granic, w obrębie których mają odbywać się poszczególne czynności fryzjerskie. Wobec tego trzeba ustalić ile stanowisk fryzjerskich do strzyżenia będziemy posiadać, a także czy mamy wystarczająco dużo miejsca na to, by rozgraniczyć strefę męską oraz strefę damską. Warto także pamiętać, że każda ze stref w której znajdą się stanowiska fryzjerskie musi dysponować odpowiednią ilością wolnej przestrzeni, dzięki czemu każdy z fryzjerów będzie mógł swobodnie operować sprzętami i wykonywać swoją pracę. Niemniej jednak na tym jeszcze nie koniec. 

W salonie fryzjerskim obowiązkowo powinna znaleźć się strefa z wydzielonym i przygotowany miejscem do mycia głowy. Najlepiej by takich myjek znalazło się kilka, co znacznie usprawni pracę w przypadku kiedy, mamy do czynienia z wieloma klientami. Postarajmy się także elegancko wyznaczyć strefę recepcji i kasy, gdzie klienci będą mogli rezerwować terminy na kolejne wizyty czy dokonywać płatności. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest także wydzielenie strefy, w której klienci będą mogli zaopatrzyć się w profesjonalne produkty do stylizacji i pielęgnacji włosów. Wówczas taka strefa powinna być odpowiednio wyeksponowana np. przy pomocy odpowiedniego oświetlenia czy gablotki. Nie zapomnijmy podczas urządzania profesjonalnego salonu fryzjerskiego, także o wydzieleniu miejsca na przerwy dla pracowników, a także toalet dla klientów. Wówczas o wiele łatwiej będzie zapanować nad tym, co rzeczywiście dzieje się w salonie.

Jak wybrać meble do salonu fryzjerskiego?

Kiedy w salonie fryzjerskim mamy już wydzielone strefy, to możemy zająć się dobieraniem odpowiednich akcesoriów. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na meble fryzjerskie. Powinny być one nie tylko maksymalnie estetyczne i dopasowane do wystroju danego salonu, ale także muszą idealnie wywiązywać się ze swojej funkcji praktycznej. Niezbędne okażą się konsolety fryzjerskie, które muszą znaleźć się przy każdym ze stanowisk, na których fryzjerzy będą wykonywać swoje obowiązki. Nie można pominąć krzeseł dla klientów, najlepiej z regulowaną wysokością i odpowiednim profilowaniem, a także o krzesłach do poczekalni. To właśnie one powinny być najwygodniejsze i zapewnić klientom salonu fryzjerskiego odpowiednie warunki. Recepcja i kasa powinna być również wyposażona w odpowiednie biurko, najlepiej zgodne z estetyką salonu. Nie można zapomnieć także o półkach i gablotach na narzędzia oraz kosmetyki do włosów. Pozwolą one na skuteczne zorganizowanie przestrzeni, a także na uniknięcie ewentualnego bałaganu.

Jakie sprzęty są niezbędne w codziennej pracy fryzjera?

Finalnym etapem kompletowania wyposażenia do salonu fryzjerskiego jest zakup sprzętów. Oczywistym jest fakt, że nie obejdzie się bez zestawu wysokiej jakości suszarek z wymiennymi nakładkami, prostownic, karbownic oraz lokówek o różnej średnicy. Fryzjerzy powinni również mieć do dyspozycji maszynki do strzyżenia i trymery, które pozwolą uporać się z krótkimi włoskami. Nie zapomnijmy również o skompletowaniu zestawu nożyczek i całego osprzętu, który jest niezbędny do tego, by wykonać różnorodne strzyżenia, a także skutecznie wymodelować włosy i wykonać upięcia na różnorodne okazje.