Jak dopasować łóżeczko dziecięce do wnętrza?

Łóżeczko niemowlęce zapewnia maluszkowi wygodne i bezpieczne miejsce do snu. Maluch nie powinien spać razem z rodzicami na tym samym łóżku, a tym bardziej wypoczywać na rozkładanych kanapach lub wersalkach. Bezpieczne i piękne łóżeczka dla niemowląt są wyposażone w wyjmowane szczebelki i funkcję regulacji wysokości materaca, dzięki którym posłanie jest w pełni dopasowane do potrzeb dziecka. Sprawdź, jak dobrać łóżeczko niemowlęce do pokoju dziecka.

1. Jakie rozmiary mają łóżeczka dla dzieci?

2. Łóżeczko dostawne czy klasyczne?

3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybiera się łóżeczko dziecięce?

Łóżeczko turystyczne czy drewniane? Tradycyjne czy dostawne? Przyszli rodzice często mają trudności z wyborem odpowiedniego łóżeczka dla swojego dziecka. Mnogość modeli mebli dziecięcych sprawia, że trudno znaleźć wśród nich jeden odpowiedni do pokoju maluszka. Jak wybrać łóżeczko dla niemowlęcia i dopasować je do pokoju?

Jakie rozmiary mają łóżeczka dla dzieci?

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka dziecięcego, jest jego rozmiar. Łóżeczka dla dzieci w sklepie bobowózki są dostępne w dwóch rozmiarach. Typowy mebel ma wymiary 120×60 cm. Takie łóżeczko wystarcza na około 2-3 lata i dobrze sprawdza się w przypadku noworodków i najmłodszych niemowląt. Zamiast niego można wybrać łóżeczko 140×70 cm, które po zdjęciu bocznych szczebelków można zmienić w małe łóżko dla przedszkolaka. Taki mebel służy z powodzeniem nawet do 7 roku życia dziecka w przypadku drobnych kilkulatków.

Łóżeczko dostawne czy klasyczne?

W zależności od tego, gdzie ma stanąć łóżeczko dla niemowlaka, rodzice mogą zdecydować się na łóżeczko dostawne lub samodzielne. Dostawka sprawdza się dobrze, gdy maluch na początku śpi wraz z rodzicami w niewielkiej sypialni. W ciasnym pokoju rzadko jest wystarczająco dużo miejsca, by ustawić tradycyjne łóżeczko dla dziecka. Dostawkę można przysunąć bezpośrednio do materaca rodziców. Maluch śpi wtedy obok mamy, co uspokaja go w nocy i ogranicza wybudzanie się ze snu. Dodatkowo dostawka ułatwia nocne karmienie piersią i pozwala mamie efektywniej wypoczywać.

Klasyczne łóżeczko niemowlęce jest dobrym wyborem, gdy chce się urządzić osobny pokój dla dziecka. Tradycyjne łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami i regulowaną wysokością materaca zapewnia bezpieczeństwo maluchowi, gdy nauczy się chodzić. Dodatkowo łóżeczko w większym rozmiarze przydaje się starszym dzieciom, które uczą się samodzielnie zasypiać w swoim pokoju. Nieduży materac i przyjazny design łóżka 140×70 cm sprawia, że maluch przez kilka lat śpi w swoim ulubionym miejscu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybiera się łóżeczko dziecięce?

Dopasowanie łóżeczka dla niemowlęcia do dziecięcego pokoju lub sypialni rodziców powinno uwzględniać dobór koloru mebla i materiału, z którego jest wykonany. Najbezpieczniejszym materiałem do produkcji mebli dla dzieci jest drewno. Drewniane szczebelki i ramy powinny być jednak pokryte nietoksycznym lakierem lub farbą. Maluch może gryźć łóżeczko, dlatego powinno się minimalizować ryzyko zatrucia środkami ochrony drewna.

Jeśli chodzi o kolorystykę łóżeczek niemowlęcych, najpopularniejsze są meble w kolorze białym lub niemalowanego drewna. Białe meble dla dzieci łatwo dopasować do większości aranżacji wnętrz. Dodatkowo biel jest odpowiednia zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, dlatego z powodzeniem służy rodzeństwu. Podobnie jest w przypadku naturalnego koloru drewna, który ociepla wnętrze dziecięcego pokoju.

Sprawdź też wózki dziecięce ze sklepu Bobowózki.