Jak dobrze dobrać top sportowy? Kilka ważnych porad

Wsparcie biustu jest niezwykle ważne podczas każdych czynności sportowych. Niezależnie od jego rozmiarów, warto o niego zadbać, ponieważ można narazić piersi na urazy i uszkodzenia. Jak dobrze dobrać stanik i top sportowy? Przedstawiamy kilka ważnych porad związanych z tym tematem. Nie przegap ich i razem z nami wybierz swój top sportowy.

Dlaczego top sportowy jest taki ważny?

Top sportowe damskie to ważny element stroju podczas Twojego treningu. Dlaczego? Jego nieodpowiedni dobór lub noszenie stanika przeznaczonego na co dzień może skończyć się kontuzją, urazem lub nawet uszkodzeniem ciała. Jest to związane z działaniem na biust sił grawitacyjnych, które podczas uprawiania sportu są znacznie bardziej odczuwalne dla ciała. Wówczas piersi mogą być narażone na „luzowanie” więzadeł i zerwanie włókien elastyny i kolagenu. Dlatego warto pomyśleć o zakupie topu sportowego.

Jak wybrać odpowiedni top sportowy?

Warto wiedzieć, że top powinien dobrze podtrzymywać biust, a nie go mocno uciskać. Do tego dobrze, żeby był kompresyjny, ale nie powinien powodować dyskomfortu. Piersi muszą być w neutralnym dla siebie położeniu. To zapewnia im swobodny przepływ krwi. Jeżeli piersi nie będą odpowiednio ukrwione, nie będą także prawidłowo dotlenione. Wtedy skóra starzeje się znacznie szybciej, czego zawsze warto unikać.

Ważne jest również to, by top pasował do Twojego naturalnego rozstawu piersi. To oznacza, że nie powinno się na siłę zmieniać jego ustawienia. Piersi naturalnie ustanowiły swój kształt i rozstaw. Dzięki temu wszystkie tkanki czy więzadła mają swoje miejsce. Natomiast ściąganie ich na siłę do środka powoduje deformację naturalnego rozstawu piersi. Wpływa to negatywnie na ich kondycję.

Kolejną ważną rzeczą jest to, by piersi były podtrzymywane harmonijnie z każdej strony. Ramiączka topu nie mogą się wbijać, tworzyć otarć lub ran, bo ma to niekorzystny wpływ na piersi. W dodatku stanik powinien zapewniać także wsparcie z boku oraz z tyłu. Gdy biust będą trzymać wyłącznie ramiączka, przeciąży to ramiona. W dodatku jest ryzyko, że piersi zaczną się rozchodzić na boki. Ta zasada tyczy się wszystkich topów damskich. Nie powinny być za luźne, ale też nie za obcisłe.

Istotny jest także materiał, z którego wykonano damski top sportowy. Powinien być on zawsze wysokiej jakości. Top, który pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć, jest idealny do ćwiczeń sportowych, ponieważ to pierwsza warstwa ubrania, mająca ścisły kontakt ze skórą.

Jak nosić top sportowy?

Wiele kobiet zastanawia się, jak nosić stanik sportowy. Czy trzeba nakładać pod niego dodatkowo usztywniany biustonosz klasyczny, który nosi się na co dzień? Top sportowy ma zadanie podtrzymywać biust, więc nie trzeba nakładać nic więcej. Nie ma potrzeby noszenia dwóch podobnych elementów, które spełniają te same funkcje. 

Jeżeli chodzi o noszenie topu sportowego, zasada jest prosta. Im bardziej intensywny trening wykonujesz, tym więcej wsparcia potrzebują Twoje plecy do podtrzymania biustu. Na spokojnych sesjach jogi powinnaś zdecydować się na top bez usztywnień. Przy intensywnym treningu, załóż stanik sportowy bardzo podtrzymujący biust. Możesz ubrać się także w T-shirt oraz legginsy. Najlepiej, by miały one wysoki stan. W ten sposób dodatkowo podkreślisz swoją talię.

Wybór topu sportowego nie jest łatwym zadaniem. Jednak po przeczytaniu naszego artykułu znasz już podstawy jego doboru do sylwetki. Mamy nadzieję, że skutecznie wykorzystasz je na najbliższych zakupach.