Jak dobrać sukienkę do sylwetki?

Odpowiednio dopasowana do sylwetki sukienka podkreśla atuty figury. Ogromny wybór różnych fasonów, krojów i modeli sukienek sprawia jednak, że decyzja o zakupie konkretnej może być trudna. Na co zwrócić uwagę, wybierając sukienkę?

Sukienka dla kobiety o figurze klepsydry

Dobierając sukienkę do figury, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, jaką figurę posiadamy. Od tego zależy bowiem, w której sukience będzie nam najładniej. Figura klepsydry charakteryzuje się szerszymi biodrami, uwydatnionym biustem i wcięciem w talii. Istotną cechą tej sylwetki są równe proporcje między biodrami a szerokością ramion. Sylwetka ta jest bardzo kobieca. Panie mogące się nią poszczycić dobrze prezentują się w niemal wszystkich fasonach. Szczególnie polecanym wyborem są sukienki midi z rozkloszowanymi spódnicami, czyli modele inspirowane stylem retro.

Dobrym wyborem są też sukienki damskie kopertowe, czyli modele zakładane z wiązaniem w talii, które podkreślają talię i układają dekolt w kształcie litery V. Sukienki te sprawdzają się zarówno u pań z dużymi piersiami, jak i nieco mniejszym biustem. Klepsydry dobrze wyglądają też w sukienkach typu bodycon, czyli dopasowanych i przylegających do ciała. Świetnym wyborem są ponadto modele ołówkowe.

Figura gruszki – jakie sukienki?

Figura gruszka charakteryzuje się z kolei szerszymi biodrami i udami oraz wąską talią i węższymi ramionami. Ciężar sylwetki jest przesunięty na dolną część ciała, co sprawia, że warto ją nieco odciążyć optycznie poprzez odpowiednio dobraną górę. Dlatego najlepszym wyborem są sukienki midi, długie lub krótkie, które są zdobione w różny sposób na górze. W ten sposób wzrok będzie koncentrował się na ramionach. Dobrym wyborem są sukienki damskie z dekoltem poziomym w kształcie łódki, a także opadające, hiszpańskie rękawy. Raczej odradza się dekolty w kształcie litery V. Jeśli chodzi o dół, to najlepszą opcją jest spódnica w kształcie litery A. Co istotne, nie powinna ona odznaczać się na biodrach, a luźno je opływać. Szczególnie polecanym wyborem są modele koszulowe albo kopertowe. Kobiety o tym typie figury powinny podkreślać bowiem wąską talię.

Sukienka dla figury typu jabłko

Sylwetka typu jabłko charakteryzuje się z kolei okrągłym brzuchem (tzw. oponką) i często dużym biustem. Panie o tym typie figury nie mają natomiast wcięcia w talii. Wbrew pozorom panie o tej sylwetce nie powinny nosić fasonów oversize, które mogą dodatkowo dodać kilka centymetrów w talii. Lepszym wyborem są sukienki midi, które tworzą optyczne złudzenie wcięcia w pasie i pozwalają uzyskać ładne proporcje.

Jeśli kobieta może się poszczycić zgrabnymi, szczupłymi nogami, może je rzecz jasna wyeksponować – panie o figurze jabłka mogą zatem bez obaw zakładać krótkie sukienki. Szczególnie wskazanym fasonem jest sukienka w stylu empire, czyli odcinana pod biustem. W ten sposób pozwala ona optycznie podkreślić najwęższą część sylwetki, czyli żebra. Ciekawym pomysłem są też sukienki z ciemnym dołem i jasną górą, które pozwalają wizualnie podzielić sylwetkę i stworzyć wcięcie w talii.