Jak dobrać rozmiar klapek?

Lato to czas realizowania planów wakacyjnych. Upał zaciera granice wieku, a kiedy wskaźnik temperatury przekracza 30 stopni w cieniu, a kobiety są gotowe zamienić nawet bardzo drogie skórzane buty na zwykłe klapki damskie. Nawiasem mówiąc, przodkowie współczesnych ludzi robili je z papirusu już pod koniec epoki kamiennej. Jedyna zachowana para z tamtych czasów jest przechowywana w brytyjskim muzeum jako najdroższy eksponat. A dla nas nasze klapki są bardzo cenne, ale na swój sposób. Cenimy je za lekkość, otwartość i wygodę. Jak zatem wybrać lekkie letnie klapki o właściwościach zdrowotnych?

Klapki, a starożytni Grecy

Oferta modeli przeznaczonych do plażowania, spacerów po mieście i letnich wycieczek na rynek jest zróżnicowana. Trzeba będzie dokonać wyboru między materiałem — plastikiem a gumą — oraz między klasycznymi klapkami a japonkami. Jeśli chodzi o zwykłe klapki, jest na nie mniej skarg, także ze strony lekarzy. Zazwyczaj takie klapki damskie są na niewielkim obcasie, stopa nie zapada się w nich, lecz jest podtrzymywana przez sztywną, wytłaczaną podeszwę. 

Styl klapek jest bardzo prosty: podeszwa i przegrody między palcami. Nawiasem mówiąc, różne ludy mocowały te „paski” do podeszwy w różny sposób: starożytni Grecy tak jak my, między dwoma palcami, Rzymianie — między drugim a trzecim palcem, mieszkańcy Mezopotamii — między trzecim a czwartym palcem. A sam Wietnam wcale nie był miejscem narodzin wietnamskiego obuwia, choć obecnie jest ono tam bardzo rozpowszechnione, podobnie jak we wszystkich krajach azjatyckich, w tym w Chinach.

Klapki „miejskie”

Klapki damskie miejskie są bardziej odpowiednie do regularnego, swobodnego noszenia, są wykonane z trwalszych materiałów (skóra, poliuretan, gęsta tkanina itp.) i częściowo zastępują swobodne obuwie letnie. Takie klapki nie zawsze nadają się do odpoczynku na plaży, a co więcej, mogą się szybko zniszczyć się w kontakcie z wodą i piaskiem.

Klapki plażowe

Klapki plażowe są zazwyczaj wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, dzięki czemu stopy nie będą się pocić, a skóra nie będzie podrażniona. Najbardziej odpowiednim materiałem do produkcji klapek jest korek. Klapki korkowe są bardzo wygodne i komfortowe na plaży, a dodatkowo wyglądają bardzo naturalnie i stylowo.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klapek?

Wybierając klapki, należy pamiętać, że powinny być one jak najlżejsze, aby nie obciążały podczas chodzenia. Najlepiej, jeśli są one wykonane z naturalnych materiałów, a podeszwa jest dobrze wyginająca się. Połączenie pasków między palcami musi być wykończone miękką, przyjemną w dotyku tkaniną, aby nie podrażniać skóry. 

Warto zwracać uwagę na to, czy podeszwy są elastyczne, a paski miękkie w dotyku. Należy zwrócić szczególną uwagę na część między palcami — powinna być ona wykonana z miękkiego materiału lub obszyta czymś miękkim, aby nie uwierała i nie podrażniała skóry. Nie należy kupować klapek, w których mostek jest wykonany z tworzywa sztucznego lub opakowany w folię. Palce i pięty w żadnym wypadku nie powinny „wyrastać” ponad krawędź, Lepiej, aby klapki były o pół rozmiaru większe niż zwykłe buty.

Popularne klapki znajdziesz na stronie https://royalfashion.pl/pol_m_KOBIETA_Obuwie_Klapki-209.html