Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarka to ogromne usprawnienie codziennych obowiązków. Dzięki niej nie musimy już spędzać wielu godzin przy zlewie, namaczając i dokładnie czyszcząc pojedyncze sztućce, talerze czy kubki. To zdecydowanie przemawia za tym, żeby zastanowić się nad zakupem tego typu urządzenia. Warto też wiedzieć, jak działa zmywarka i jak odpowiednio o nią dbać.

Właściwe korzystanie ze zmywarki i jej codzienna konserwacja pozwolą przez długie lata cieszyć się tym sprawnie działającym i funkcjonalnym urządzeniem. Duży wybór modeli oraz zastosowanie w nich nowoczesnych funkcji sprawiają, że idealnie pasują one do każdej kuchni i sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Sól, nabłyszczasz, tabletka do zmywarki – jak je stosować?

W codziennej eksploatacji zmywarki, niezbędne jest stosowanie specjalistycznych preparatów, które pozwalają dbać o urządzenie i czyszczone w nim naczynia. Podstawowy zestaw produktów to sól, nabłyszczacz oraz kapsułki lub tabletki wykorzystywane podczas cyklu zmywania.

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z tego typu sprzętem, mogą pojawić się pytania, np. jeśli chodzi o sól do zmywarki – gdzie wsypać? Każde urządzenie na dnie ma specjalną zakręcaną komorę na sól, którą trzeba systematycznie otwierać i kontrolować poziom preparatu. A ile wsypać soli do zmywarki? Zaleca się, żeby nie zasypywać całego zbiorniczka – u góry należy zachować ok. 1 cm. wolnej przestrzeni. Kolejna ważna kwestia jest taka, że pojemnik ten nigdy nie może być pusty. Po każdym uzupełnieniu soli warto włączyć najkrótszy program, żeby wypłukać wnętrze zmywarki.

W tym samym czasie warto też uzupełnić nabłyszczacz. Preparat korzystnie wpływa na jakość zmywania – zapobiega tworzenie się smug, zacieków i kamienia oraz przyspiesza schnięcie naczyń. I tu może pojawić się kolejna niewiadoma: gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki? Miejsce przeznaczone na płyn jest po wewnętrznej stronie, tuż obok pojemnika na tabletki. W dozowniku jest też zaznaczony poziom określający jego maksymalną ilość.

Kapsułki lub tabletki przeznaczone do czyszczenia naczyń, wkładamy do odpowiedniego pojemnika (na drzwiach) przed każdym włączeniem. Po zakończonym programie, warto sprawdzić czy detergent został właściwie wypłukany.

Brzydki zapach ze zmywarki – przyczyny

Jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem, należy właściwie o nie zadbać i szybko reagować, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy. Jednym z nich jest brzydki zapach ze zmywarki, który może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Dwie najczęstsze przyczyny to:

  • niedostatecznie czysty filtr,
  • niedoczyszczone zakamarki, np. przy drzwiach lub uszczelkach.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się brzydkiego zapachu, trzeba regularnie czyścić poszczególne elementy zmywarki i otwierać ją po każdym cyklu mycia, aby zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza.

Jeśli po otwarciu urządzenia chcesz dodatkowo czuć przyjemny zapach, możesz umieścić w nim specjalne zapachowe zawieszki.

Jak wyczyścić wnętrze zmywarki?

Czyste wnętrze urządzenia to także idealnie lśniące naczynia oraz długie i bezproblemowe działanie samego sprzętu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak dbać o zmywarkę i przede wszystkim robić to systematycznie.

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, niezbędne są specjalistyczne preparaty, dzięki którym usuniesz nieprzyjemne zapachy, resztki jedzenia, ewentualny osad, a nawet pozostałości poprzednio stosowanych detergentów. Podczas takiego czyszczenie można wykorzystać tabletki, płyn lub żel. Zróżnicowana formuła tych produktów pomaga jeszcze lepiej dopasować je do każdego urządzenia i Twoich potrzeb. Co więcej, wszystko odbywa się praktycznie bez wysiłku. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni preparat, zaaplikować go i włączyć cykl mycia. Warto pamiętać, że w momencie rozpoczęcia czyszczenia w zmywarce nie powinno być żadnych naczyń.

Jak wyczyścić filtr zmywarki?

Podczas eksploatacji warto zwrócić szczególną uwagę na jej filtr. Ta niepozorna część ma ogromne znaczenie dla właściwego działania sprzętu – odpowiada ona za jakość wody, a tym samym za skuteczność usuwania zabrudzeń. Jak czyścić filtr zmywarki? To bardzo proste. Wystarczy lekko odkręcić i wyjąć filtr umieszczony w dolnej części komory, a następnie umyć go pod bieżącą (najlepiej bardzo ciepłą) wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób usuniesz resztki tłuszczu, jedzenia i osad. Jeśli na filtrze zauważysz kamień lub brud, z którym nie poradziła sobie woda, niezbędne będzie użycie ciepłego roztworu octu lub profesjonalnego preparatu do odkamieniania. Należy w nim zostawić filtr przez kilka lub kilkanaście minut, a następnie ponownie go opłukać. Czyszczenie filtra warto powtarzać co 2 tygodnie.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Ręczne zmywanie to niezbyt lubiany domowy obowiązek. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup zmywarki, która powinna znacznie ułatwiać wykonywanie tej czynności. Gdy urządzenie działa bez zarzutu nasze naczynia są idealnie czyste i lśniące. Problem pojawia się, gdy zmywarka nie domywa, a naczynia tracą swój blask. Wydaje Ci się wtedy, że najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana sprzętu. Ale to zdecydowanie najbardziej kosztowne wyjście z sytuacji. Jeśli zastanawiasz się dlaczego zmywarka nie domywa, warto bliżej przyjrzeć się jej codziennej eksploatacji oraz poprawnej instalacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być na przykład:

  • uszkodzony elektrozawór, który w przypadku awarii ogranicza ilość pobieranej wody,
  • niewłaściwie działająca grzałka,
  • zablokowany dozownik detergentów,
  • zapchane górne lub dolne dysze spryskiwaczy,
  • zanieczyszczony filtr,
  • niewłaściwe ułożenie naczyń.

Osad na naczyniach ze zmywarki – co z tym zrobić?

Gdy zmywarka niedokładnie czyści naczynia, zaczyna pojawiać się na nich osad, który wymaga ponownego usunięcia. A to niestety wcale nie skraca ani nie ułatwia zmywania. Ale jest na to sposób. Najpierw należy sprawdzić skąd się bierze tego rodzaju osad na naczyniach ze zmywarki. Efektem jego pojawienia się może być nieodpowiednia ilość lub całkowity brak nabłyszczacza, niedokręcony pojemnik z solą, twarda woda, brudna zmywarka lub zbyt krótki program mycia. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim powinniśmy stale kontrolować ilość nabłyszczacza i soli, a także sprawdzać czy każdy dozownik został odpowiednio zamknięty. Należy pamiętać także o systematycznym czyszczeniu zmywarki, płukaniu filtrów oraz ustawianiu odpowiedniego programu do stopnia zabrudzenia i ilości naczyń.

Jak układać naczynia w zmywarce?

Korzystanie ze zmywarki jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie włożyć do niej naczynia, umieścić preparat i wybrać program. A reszta zrobi się sama. Czasami jednak nieświadomie utrudniamy właściwe działanie urządzenia. Aby tego uniknąć, musimy wiedzieć, jak układać naczynia w zmywarce. Jest to istotne ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo jej pracy.

Naczynia powinny być poukładane luźno, we właściwych dla siebie miejscach, aby woda miała swobodny dostęp do każdego zakamarka naczyń i sztućców.

Po załadowaniu zmywarki, warto sprawdzić czy nic nie blokuje ruchu dyszy każdej spryskującej. Ich zablokowanie może uszkodzić urządzenie lub naczynia, zwłaszcza te wykonane z cienkiego szkła. Skutkuje to również mało efektywnym myciem.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wkładać naczynia do zmywarki, warto skorzystać z instrukcji, która dokładnie opisuje konkretny model i pokazuje przeznaczenie każdego elementu koszyka. To gwarantuje maksymalne wykorzystanie całej przestrzeni przy jednoczesnych doskonałych rezultatach mycia.

Zmywarka znacznie poprawiła komfort zmywania i przyspieszyła wykonywanie czynności, która zdecydowanie nie należy do naszych ulubionych. Z takim pomocnikiem już nie musimy spędzać wielu godzin przy kuchennym zlewie. W kilka chwil włożymy naczynia do zmywarki, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na odpoczynek, hobby lub czas z rodziną, która z pewnością to doceni.