Jak dbać o meble drewniane?

Meble drewniane cieszą się ogromną popularnością dzięki swoim walorom estetycznym i dużej trwałości. Jednak, aby zachować piękno i wytrzymałość produktów z tego materiału, należy właściwie o nie dbać, czyścić oraz zapewnić im optymalne warunki użytkowania.

Jak zadbać o drewniane meble?

Drewno nie lubi się z nadmiarem wody. Oznacza to, że należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza, która pozwoli zachować jego naturalne właściwości. Warto także regularnie pielęgnować i zabezpieczać meble odpowiednimi środkami. Drewno nie jest też bardzo odporne na promieniowanie UV. Dlatego, oprócz stosowania zabezpieczenia w postaci dedykowanych produktów, należy zadbać o właściwe ustawienie mebli. Najlepiej unikać miejsc, w które przez dłuższy czas bezpośrednio padają promienie słoneczne. Należy także stosować podstawki pod kubki czy szklanki oraz podkładki pod talerze. Dzięki temu można uniknąć powstawania nieestetycznych kółek i odbarwień. Trzeba pamiętać też o tym, żeby jak najszybciej usuwać różnego rodzaju plamy. Drewno łatwo chłonie przeróżne substancje, co sprzyja powstawaniu ciężkich do usunięcia plam i zmian koloru.

Czyszczenie drewnianych mebli

Drewniane meble warto regularnie odkurzać, by wydobyć na powierzchnię ich piękno. W tym celu najlepiej stosować specjalną antystatyczną szczoteczkę lub miękką ściereczkę. Pozwala to zachować powierzchnię w dobrym stanie, a także usunąć drobinki z nierównej struktury drewna. Do delikatniejszego czyszczenia można zastosować lekko wilgotną szmatkę, jednak warto regularnie usuwać zabrudzenia specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Należy unikać detergentów typu dwa w jednym, gdyż mogą powodować one utrwalenie plam przez swoje działanie impregnujące. Z kolei domowe środki mogą spowodować uszkodzenie powierzchni mebli. Do czyszczenia najlepiej użyć delikatnej, miękkiej szmatki. W przypadku bogato zdobionego wyposażenia dobrze także zaopatrzyć się w pędzelek, który pozwoli dotrzeć nawet do najdrobniejszych elementów. Odpowiednie produkty najlepiej poszukać w zaufanych sklepach, takich jak wymienione tutaj: https://domar.pl/sklepy/.

Konserwacja drewnianych mebli

Po czyszczeniu, które przeprowadza się zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu odpowiedniego środka, należy także zadbać o odpowiednią konserwację. Jest ona kluczowa dla zachowania naturalnych właściwości drewna. W tym celu należy wybrać właściwy środek, w zależności od tego, czym powierzchnia została pokryta na etapie produkcji. W przypadku mebli olejowanych, bejcowanych i woskowanych należy uzupełniać warstwę preparatu w zależności od zastosowanego środka. Produkty lakierowane często są dość odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego do ich czyszczenia i pielęgnacji można używać odrobinę agresywniejszych produktów. Najlepiej jednak w przypadku konserwacji wybrać preparat, który przywraca oryginalne wykończenie. Oznacza to, że do powierzchni błyszczących należy wybrać środek nabłyszczający, a do matowych – matujący. Regularna konserwacja dotyczy także mebli z litego drewna, takich jak produktów firmy Wood Interior.

Specjalne środki do drewna a domowe sposoby

Wiele osób poleca domowe sposoby pielęgnacji i konserwacji drewna, które mają zastąpić stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego produktów. Lepiej jednak unikać tego typu metod. Drewno, choć trwałe i wytrzymałe, potrzebuje delikatnego traktowania. Agresywne środki mogą prowadzić do trwałego zniszczenia powierzchni, a nawet rozeschnięcia się całego materiału. Specjalne środki do mebli drewnianych pozwalają odpowiednio zadbać o wyposażenie, a tym samym zapewnić im długą żywotność. Dzięki nim można nawet przywrócić pierwotny wygląd powierzchni w przypadku zniszczonych produktów. Oprócz stosowania specjalnych preparatów ważna jest również regularność. Konserwacja pozwala zabezpieczyć meble przed brudem, wilgocią i czynnikami mechanicznymi. Część z nich pozwala również stworzyć powierzchnię antystatyczną, na której osadza się mniej kurzu.