ITBS – jak leczyć?

Dręczą Cię bóle kolan? Przyczyną może być uraz związany z pasmem biodrowo-piszczelowym. Jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwych dolegliwości występujących podczas chodzenia czy biegania, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, w jaki sposób możesz wyleczyć schorzenie tego typu i znowu wrócić do aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego – podstawowe informacje

Dolegliwości powiązane z pasmem biodrowo-piszczelowym są nazywane skrótowo ITBS. Występują szczególnie często u aktywnych sportowców, zwłaszcza biegaczy oraz kolarzy (jedną z potocznych nazw określających ten syndrom jest „kolano biegacza”). Ich objawami są przede wszystkim ból występujący po zewnętrznej stronie boku kolana, uciążliwe mrowienie, obrzęk, a także trzaski podczas zginania i prostowania. Nie dają o sobie znaku podczas spoczynku, ale pojawiają się w trakcie aktywności ruchowej.

Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego nie jest wyłącznie problemem sportowców. Bardzo często uskarżają się na niego także osoby, które w swojej pracy muszą zginać i prostować stawy kolanowe. Niestety, w wielu przypadkach początkowe objawy są ignorowane, przez co ITBS tylko się pogłębia. Jeżeli również odczuwasz wyżej opisane problemy, nie czekaj i zacznij leczenie jak najprędzej. Dzięki temu będziesz mógł zdecydowanie łatwiej przywrócić swoim kolanom pełną sprawność. 

Problem z ITBS – leczenie i diagnostyka

Jeżeli podejrzewasz u siebie syndrom pasma biodrowo-piszczelowego, czym prędzej powinieneś udać się do lekarza. Należy potwierdzić dolegliwość poprzez przeprowadzenie wywiadu oraz badań, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie odpowiednich metod leczenia.

Do badań syndromu pasma biodrowo-piszczelowego stosowane są testy Obera oraz Noble’a. Często wspomaga się je także wykonaniem rezonansu magnetycznego, co pomaga zróżnicować źródła bólu i wykluczyć inne dolegliwości mogące dawać podobne objawy.

Leczenie ITBS to przede wszystkim działania umożliwiające regeneracje tkanek. Stosuje się do tego celu odpoczynek od aktywności fizycznej, leczenie zimnem, które ogranicza stany zapalne, ucisk zmniejszający opuchliznę, a także trzymanie kończyny w górze, co pomaga zwiększyć odpływ żylny. Proces leczenia warto wspomóc także rehabilitacją. 

Gdzie leczyć ITBS? Skorzystaj z usług wykwalifikowanego fizjoterapeuty

Leczenie syndromu pasma biodrowo-piszczelowego doskonale wspomagają techniki fizjoterapeutyczne. Należą do nich między innymi masaże, terapia powięziowa, stretching oraz rolowanie. Fizjoterapeuci wykorzystują w procesie rehabilitacji także ultradźwięki. 

Terapia z udziałem fizjoterapeuty pomoże Ci zoptymalizować proces powracania do aktywności fizycznej. Z jego pomocą będziesz mógł dokonać analizy chodu czy biegu i wdrożyć odpowiednie środki ostrożności, które w przyszłości pomogą Ci uniknąć syndromu pasma biodrowo-piszczelowego. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym gdzie leczyć ITBS, zachęcamy do odwiedzin strony internetowej kubaburzynski.pl. To renomowany gabinet fizjoterapii, który pomoże Ci z Twoimi problemami!