Ile kosztuje botoks na twarz?

Toksyna botulinowa, określana potocznie jako botoks a komercyjnie Botox, to zabieg polegający na wstrzyknięciu specjalistycznego preparatu w określoną partię ciała i na konkretną, precyzyjnie wyznaczoną głębokość. Efekty takiego postępowania pojawiają się już po kilku dniach – mięśnie stają się rozluźnione i niezdolne do tworzenia zmarszczek. Ile kosztuje botoks na twarz i od czego zależy cena zabiegu? Dowiedz się!

Spis treści:

 • Czym jest i jak działa botoks? 
 • Kiedy warto wybrać zabieg z botoksem? 
 • Od czego zależy cena botoksu? 
 • Ile kosztuje botoks na twarz – przykłady 

Czym jest i jak działa botoks? 

Botoks to potoczne określenie toksyny botulinowej, która wykorzystywana jest obecnie zarówno przez medycynę estetyczną, jak i do leczenia dolegliwości, takich jak np. bruksizm (zgrzytanie na zębach), zez, czy nadpotliwość. Tak szerokie zastosowanie botoksu wynika z faktu, iż toksyna botulinowa działa poprzez zablokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. W efekcie mięśnie stają się zrelaksowane, a tym samym niezdolne do pełnego skurczu i rozkurczu.

Substancja ta dostępna jest w różnych preparatach, np. w Klinika Biogenica w Poznaniu stosuje się botoks Azzalure, który przeznaczony jest do redukcji zmarszczek mimicznych na twarzy, jak i łagodzenia objawów bruksizmu i redukowania nadpotliwości.     

Kiedy warto wybrać zabieg z botoksem? 

Pierwsze zmarszczki pojawiają się już u osób młodych. Zwykle są to zmarszczki mimiczne, określane też jako dynamiczne, ponieważ na ich powstawanie wpływa dynamika mięśni twarzy. Wielokrotnie powtarzające się skurcze i rozkurcze mięśni przyczyniają się do powstawania zmarszczek w miejscach najbardziej narażonych na mimikę, takich jak:

 • czoło – zmarszczki poziome, które powstają w wyniku marszczenia czoła;
 • okolica między brwiami – tzw. ,,lwia zmarszczka”, czyli pionowe smugi, które tworzą się w wyniku częstego wyrazu negatywnych emocji lub zdziwienia;
 • okolice oczu – zmarszczki powstające przy zewnętrznych kącikach oczu, tzw. ,,kurze łapki”;
 • nos – tzw. ,,królicza zmarszczka”, która powstaje wzdłuż bocznej części nosa począwszy od wewnętrznych kącików oczu;
 • okolice ust – jest to partia twarzy najbardziej narażona na wzmożone ruchy mięśni, m.in. podczas jedzenia i mówienia;
 • broda – zmarszczka w obrębie mięśnia bródkowego tworzy się wyniku ruchów żuchwą i dolną wargą.  

Wstrzyknięcie botoksu na twarz pozwala na zredukowanie lub całkowite usunięcie wymienionych zmarszczek. Efekty po takim zabiegu pojawiają się po kilku dniach, kiedy toksyna botulinowa zaczyna działać i selektywnie rozluźnia mięśnie odpowiadające za widoczność danej zmarszczki. Na zabieg z botoksem można zdecydować się również profilaktycznie, w celu spowolnienia powstawania zmarszczek dynamicznych, np. przed wyjazdem na wakacje, kiedy przewidujemy spędzanie czasu na słońcu i częste mrużenie oczu.  

Od czego zależy cena botoksu? 

To, ile kosztuje botoks na twarz zależy przede wszystkim od wielkości obszaru zabiegowego, a także ilości oraz rodzaju zastosowanego preparatu. Koszt całego zabiegu obejmuje głównie sesję podczas której ostrzykuje się wybraną partię twarzy. Do ceny należy doliczyć także konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, która niekiedy jest automatycznie wliczana w całościowy koszt zabiegu. W renomowanych klinikach w koszt zabiegu botoksem często wliczana jest także cena konsultacji pozabiegowej, która zwykle odbywa się po ok. 14 dniach, a nawet ewentualne dostrzykiwanie w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.    

Podane koszty zabiegu z preparatem zawierającym toksynę botulinową zwykle są orientacyjne, a ostateczna cena często jest wyliczana indywidualnie. Mają na to wpływ czynniki, takie jak np. wielkość i głębokość zmarszczki lub zmarszczek, jakie chcemy zredukować. Często podejmując decyzję o redukcji kilku okolic można też liczyć na zniżkę. 

Należy pamiętać, że zabieg z wykorzystaniem botoksu daje fenomenalne, bardzo szybkie efekty, które utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Jednak aby rezultaty były naturalne, a cały zabieg bezpieczny, preparat musi być podany z wysoką precyzją. Cena za botoks na twarz może więc różnić się w zależności od wybranej kliniki, jej lokalizacji i doświadczenia lekarzy medycyny estetycznej.  

Ile kosztuje botoks na twarz – przykłady

Cena za botoks na twarz waha się w granicach 250–300 zł. Jest to niewielki koszt, mając na uwadze imponujące efekty, jakie można osiągnąć. Niższa wartość zwykle dotyczy drobniejszy zmarszczek, np. na nosie i brodzie. Z kolei 450 zł zapłacimy za jedną okolicę zabiegową wraz z konsultacjami, czyli np. za redukcję:

 • lwiej zmarszczki,
 • kurzych łapek, 
 • zmarszczek poziomych na czole. 

Decydując się na 2 okolice cena może wynieść orientacyjnie 850 zł, natomiast przy trzech koszt spada do 1200 zł (300 zł za okolicę). Chcesz poznać dokładne ceny? Sprawdź, ile kosztuje botoks na twarz w Biogenica w Poznaniu! Wszystkie informacje znajdziesz w zakładce cennik, a ostateczną kwotę poznasz podczas konsultacji ze specjalistą!