Jeśli szukasz naturalnej alternatywy dla tradycyjnej farby do włosów, zwróć uwagę na hennę. Barwnik pozyskiwany jest z pędów i liści lawsonii bezbronnej, należącą do rodziny krwawnicowatych. Specyfik występuje w różnych odcieniach, w razie potrzeby można przeprowadzić dwuetapową koloryzację. Dzięki temu uzyskasz wymarzony efekt. Sprawdź, jak ją stosować!
Jak działa henna do włosów?
Wbrew pozorom preparat nie oblepia kosmyków, lecz wnika w strukturę. Łączy się wówczas z włóknami keratynowymi, dzięki czemu pogrubia, wzmacnia i wygładza włosy. Henna jest doskonałą alternatywą dla farb i szamponów koloryzujących, które mogą niszczyć pasma. To, jak długo utrzymuje się efekt, zależy od rodzaju włosów, czasu trzymania specyfiku na włosach i częstotliwości mycia głowy. Zazwyczaj zabieg trzeba powtarzać co 1-2 miesiące.
Henna do włosów – właściwości
Specyfik jest skierowany do osób, którym zależy nie tylko na metamorfozie, lecz także pielęgnacji włosów i skóry głowy. Naturalna henna działa przeciwłupieżowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Kosmetyk nadaje objętości i blasku kosmykom, a także chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aby przedłużyć efekty zabiegu, warto zadbać o włosy po koloryzacji.
Pamiętaj, żeby regularnie je nawilżać. W tym celu zaopatrz się w wysokiej jakości maski i odżywki. Możesz również stosować szampon z henną, dzięki czemu podtrzymasz intensywny odcień. Jeśli chcesz wypróbować hennę, wybierz produkt sprawdzonej marki.
Jak bezpiecznie farbować włosy henną?
Koloryzacja henną jest bardziej skomplikowana i czasochłonna niż tradycyjne farbowanie chemiczne. Warto jednak włożyć trochę wysiłku, żeby uzyskać wspaniałe rezultaty. Ponadto powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zwróć uwagę na temperatury wody. Nie może być za zimna, w przeciwnym razie henna nie da intensywnego koloru. Z drugiej strony zbyt gorąca woda sprawi, że odcień będzie bardziej czerwonawy. Najlepiej, żeby wynosiła ona 50-80 °C.
Jeśli masz suche kosmyki, do mieszanki dodaj glutek lniany, czyli gęsty żel otrzymany z siemienia lnianego. Nie zaburzy procesu koloryzacji, za to doskonale nawilży i odżywi cebulki włosów. Przed pierwszym użyciem henny lub wypróbowaniem nowej mieszanki wykonaj test uczuleniowy. W tym celu nałóż odrobinę specyfiku na niewielki, niewidoczny fragment skóry głowy i poczekaj 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz przystąpić do zabiegu.
Koloryzacja henną – wskazówki
Naturalna henna do włosów nie zawiera substancji chemicznych, które mogłyby podrażnić skórę głowy. Możesz ją więc nakładać na świeżo umyte, wilgotne włosy. Na 1-3 dni przed koloryzacją wykonaj zabieg chelatowania, podczas którego oczyścisz kosmyki z resztek kosmetyków, nadmiaru sebum i osadów z twardej wody. Dzięki temu przygotujesz pasma do farbowania i zapewnisz lepsze wchłanianie barwnika.
Zastanawiasz się, jak nakładać mieszankę koloryzującą? Podziel włosy na pasma i rozprowadź hennę równomiernie za pomocą pędzelka. Nakładaj ją od góry, a zafarbowane kosmyki zawijaj w „ślimaczki”. Dzięki temu nie pobrudzą skóry. Zabezpiecz włosy czepkiem foliowym, reklamówką jednorazową lub folią spożywczą. W ten sposób nie tylko ułatwisz wnikanie mieszanki w pasma, lecz także zapobiegniesz jej wysychaniu. Na koniec załóż turban lub ręcznik na głowę.
Czas trzymania henny na włosach wynosi 1-3 godziny, zależy to od koloru wyjściowego, struktury pasm i pożądanego efektu. Pamiętaj jednak, żeby go nie przekraczać. Na koniec spłucz specyfik letnią wodą. Nie musisz używać szamponu, ani odżywki. Henna utlenia się w ciągu 24-48 godzin, dlatego na efekt ostateczny trzeba trochę poczekać.
Farbowanie siwych włosów henna
Siwe włosy są wyjątkowo oporne na farbowanie, dlatego wskazane jest wykonanie dwuetapowego hennowania. W tym przypadku sprawdzi się doskonale czysta henna, zawierająca w 100% naturalne składniki. Pierwszy etap pozwala uzyskać intensywny rudy kolor, u szatynek i brunetek może lekko wpadać w kasztan. Jeśli zależało Ci na innym odcieniu, przystąp do właściwego farbowania. Gotowa mieszanka pomoże Ci osiągnąć brązowy kolor, a indygo – głęboką czerń.
Jeśli zaczynasz przygodę z hennowaniem, przygotuj się na kilkukrotną koloryzację. Dzięki temu równomiernie pokryjesz włosy. Z biegiem czasu wystarczy zafarbować odrosty i odświeżyć kolor.