Gdzie warto kupować zdrową żywność? Lista polecanych miejsc

Ważnym elementem wspierającym budowanie dobrych nawyków żywieniowych jest bazowanie na zdrowych i sprawdzonych produktach spożywczych. Nie jest to jednak tak proste jak może się wydawać, gdyż obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które często tylko „udają”, że są fit. Zatem gdzie kupować zdrową żywność? Na co zwracać uwagę? Poniżej podpowiadamy!

Dyskonty, supermarkety i małe sklepiki osiedlowe 

Według licznych danych ulubionym typem sklepów Polaków są dyskonty, które odznaczają się wieloma zaletami – są stosunkowo tanie, mają bogaty i różnorodny asortyment, a do tego są również dobrze zlokalizowane. Czy są jednak odpowiednim miejscem do kupowanie zdrowej żywności? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. oferty danego sklepu. Jednakże obecnie mamy coraz większą świadomość tego, że to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też kupujemy „z głową”, unikając alejek ze słodyczami i chipsami. 

Niewątpliwym plusem tego typu sklepów są wydzielone półki, a nawet – w przypadku hiper- i supermarketów – całe alejki poświęcone zdrowej żywności. Co więcej, w tego typu sklepach bez problemu odnajdziemy owoce i warzywa z oznaczeniem „bio”, jajka pochodzące od kur z chowu ekologicznego czy też kurczaki z wolnego wybiegu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, warto zapoznać się z jego składem i sprawdzić, czy rzeczywiście spełnia on wszystkie kryteria do tego, by nazwać go „zdrowym”. 

Sklepy ze zdrową żywnością 

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupowane przez nas produkty spożywcze są zdrowe, to najlepiej udać się do wyspecjalizowanego sklepu ze zdrową żywnością. Tego typu sklepy bez trudu znajdziemy w większych miastach. Dostęp do nich może być niego utrudniony w średnich i małych miastach, nie wspominając już o wsiach. W takiej sytuacji z powodzeniem możemy korzystać ze sklepów online – ich asortyment zwykle jest bardziej zróżnicowany, a cena poszczególnych produktów – atrakcyjniejsza. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy nie tylko zdrowsze odpowiedniki podstawowych produktów spożywczych, ale również te rzadziej spotykane, które niekiedy są konieczne do odtworzenia przepisu. Mowa tu np. o paście z nerkowców czy spirulinie. Ponadto sklepy ze zdrową żywnością to odpowiednie miejsce dla osób, stosujących restrykcyjne diety eliminacyjne, np. bezglutenową. Bez trudu odnajdziemy w nich bezglutenowy napój owiany czy bezglutenowe mąki. 

Bazarki i stoiska na ryneczkach 

W ostatnich latach prawdziwy renesans przeżywają bazarki, na których lokalni dostawcy sprzedają swoje owoce, warzywa, jajka, nabiał, wyroby wędliniarskie i wiele innych produktów spożywczych. W takich miejscach możemy znaleźć świeże po produkty sezonowe w atrakcyjnych cenach. Warto jednak zachować czujność, gdyż na bazarach możemy znaleźć również stoiska handlowców, którzy zaopatrują się dokładnie w tych samych miejscach, co popularne supermarkety. Zwykle sprzedają oni „swoje” produkty po znacznie wyższych cenach niż w popularnych sklepach sieciowych. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie wybór sprzedawców, którzy nie mają ogromnego i zróżnicowanego asortymentu, np. począwszy od arbuzów przez pieczarki, a skończywszy na owocach mango. Na lokalnych ryneczkach zawsze możemy spytać sprzedawcy, skąd pochodzi dany produkt – wówczas będziemy mieć pewność, że wybieramy dobre i zdrowe produkty. 

Kupowanie owoców i warzyw, a także wielu innych produktów spożywczych na bazarach ma jeszcze jedną ważną zaletę. Dzięki takiej postawie wspieramy lokalnych dostawców, którzy — z uwagi na dominację dużych sieci handlowych — często znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że zwykle tego typu miejsca są bardzo łatwo dostępne.