Gabardyna co to za tkanina? Jest to tkanina dla elegantek

Gabardyna co to za tkanina? Jest to pytanie, które pojawia się dosyć często. Gabardyna jest tkaniną bardzo elegancką, która wyróżnia się charakterem ponadczasowym. Ubiory, które są z niej uszyte nie tylko przepięknie wyglądają, ale także znoszą trudy codziennego dnia. Na pewno warto się dowiedzieć o niej troszeczkę więcej. Jest to bowiem bardzo interesująca tkanina.

Charakterystyka gabardyny

Gabardyna co to za tkanina? Gabardyna jest określeniem sposobu tkania, a nie samego gatunku tkaniny. Oznacza to nic innego jak to, że pod nazwą tą mogą kryć się różne rodzaju materiałów. Ich cechą charakterystyczną jest struktura diagonalna. Gabardyna jest tkana bezpośrednio z wełny, wiskozy, bawełny czy też włókien syntetycznych. Wygodę oraz także ładny wygląd na pewno zapewnia pewna domieszka elastanu. Z cienkich się szyje kostiumy eleganckie, grubości średniej nadają się idealnie na same spodniumy, a grube się wykorzystuje na płaszcze sportowe czy też na żakiety.

Krojenie gabardyny

Przed skrojeniem tkaniny gabardyny z bawełny czystej należy wyprać koniecznie, ponieważ bawełniane tkaniny się kurczą pod wpływem wody. Czystą żywą wełnę się pracuje przy użyciu pary. Niezależnie od samego rodzaju garderoby przed krojeniem należy rozłożyć ją oraz także rozprasować same brzegi złożenia. Jeśli się okaże to niemożliwe, to należy ułożyć części wykroju na materiale w takowy sposób, aby móc ominąć miejsca nierozprasowane.

Jeśli chodzi o przenoszenie samej linii szwów na materiał, to musimy zaznaczyć, że nasza tytułowa gabardyna bardzo dobrze znosi radełko oraz także papier do kopiowania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że kopiuje się zawsze na stronę lewą materiału. Wkład: do wzmacniania tkanin cienkich oraz także małych części, jak na przykład wierzch kołnierza czy też odszycia, jak i także materiałów, których nie wolno nam pracować z użyciem pary. Nadaje się najlepiej flizelina H180 oraz G785. Tkaniny grubsze wykonane z wełny lub też z jej domieszką wzmacniać należy flizeliną H410 lub też G700.

Szycie gabardyny

Do samego szycia gabardyny wystarczą nam w zupełności uniwersalne igły o grubości 80 lub 70. Jedynie do szczególnie gęsto tkanej gabardyny z mikrowłókien jest potrzebna specjalna igła do mikrowłókien o grubości 70.

Sama długość ściegu jest zależna od rodzaju konkretnej tkaniny. Czy jest jakaś zasada, która obowiązuje w tej kwestii? Jak najbardziej tak. Zasada ta mówi, że materiały cienkie się szyje koniecznie ściegiem drobnym, który ma długość około dwóch milimetrów. Z kolei grube oraz sztywniejsze materiały wymagają ściegiem o długości między 2,5 milimetrów do 3 milimetrów. Do szycia gabardyny się używa zwykłych poliestrowych nici.

Pranie gabardyny

Sama pielęgnacja gabardyny zależy także od samego rodzaju włókien, z których utkano ją. Mieszane oraz syntetyczne możemy prać w temperaturze maksymalnej do czterdziestu stopni Celsjusza. Jest to program do delikatnych tkanin. Z kolei bawełniane nawet do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Płaszcze oraz żakiety oddać najlepiej do specjalistycznej pralni, gdyż podczas samego prania stracić mogą swój fason. To samo dotyczy wełnianej gabardyny.

Prasowanie gabardyny

Temperatura prasowania jest zależna od konkretnego gatunku gabardyny. Musimy wiedzieć, że gabardyna gabardynie jest nierówna. Bawełnianą pracujemy żelazkiem, które powinno być ustawione na dwa do trzech punktów (najlepiej przy użyciu opcji pary). Z kolei wełnę oraz tkaniny z domieszką prasować należy żelazkiem z parą, które jest ustawiona na dwa punkty. Aby móc uniknąć powstawania miejsc świecących, to należy stronę prawą przykryć ściereczką.

Musimy pamiętać o tym, aby postępować ostrożnie z prasowaniem syntetycznej gabardyny lub też elastycznej, bowiem ona źle znosi bardzo wysoką temperaturę. Żelazko maksymalnie powinno być ustawione na dwa punkty. Wcześniej najbezpieczniej będzie przeprowadzić test na resztce danego materiału.

Podsumowanie

Wiemy już doskonale jak pielęgnować gabardynę. Poznaliśmy wszelkie najważniejsze kwestie. Nigdy nie popełnimy już błędu w praniu gabardyny czy też jej prasowaniu. Pamiętajmy, że w przypadku ubrań gdy tylko mamy jakieś wątpliwości, to powinniśmy zerknąć na metkę. Mało kto to robi, a tak naprawdę metka jest taką naszą małą ściągawką. Napisane jest na niej wszystko czego będziemy potrzebować. Czasami jest to pewnego rodzaju oznaczenie graficzne. Obojętnie w jakiej formie dobrze jest tam zerknąć i postępować według konkretnych instrukcji. Są to tak naprawdę informacje i zalecenia przekazywane przez producenta. W pewnym sensie jest to gwarancja. Nie pomijajmy tych kwestii.

Warto sięgać po ubrania wykonane z tego właśnie materiału. Będzie to dla nas naprawdę strzał w dziesiątkę. Ubrania te są wysokiej jakości i nie są to ubrania w żadnym wypadku na jedne sezon. Nie będziemy żałować swojego wyboru. Są to czasami ubrania nieco droższe, ale na pewno są warte swojej ceny. Tego się trzymajmy, a zakup ubrania dla siebie potraktujemy niczym inwestycję na przyszłość. Ubranie to będzie nam służyło latami.