Filmy o modzie, projektantach i artystach – najciekawsze produkcje

Filmy i seriale to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych form rozrywki. Nic więc dziwnego, że produkcje starają się poruszać różnorodną tematykę, która zaciekawi możliwie największe grono odbiorców. Nie inaczej jest w przypadku szeroko pojmowanych mody, sztuki czy grafiki, które także doczekały się produkcji, gdzie pełnią ważną funkcję dla fabuły. Filmy i seriale o sztuce to nie tylko produkcje dokumentalne (choć takie też oczywiście znajdziemy), to także pełnometrażowe produkcje fabularne, które zabierają nas w świat rozterek, problemów i przygód głównych bohaterów. Na jakie produkcje warto zwrócić szczególną uwagę?

Moda może być sztuką i tematem filmu

Nie ulega wątpliwości, że moda i projektowanie nowych kreacji to dzisiaj dziedzina sztuki. Na pokazach mody niejednokrotnie oglądać możemy prawdziwe arcydzieła, które zachwycają nie tylko krytyków. Wszystko to przekłada się na ogromne zainteresowanie tą dziedziną działalności artystycznej. Nic więc dziwnego, że przez lata w kinach pojawiały się dziesiątki filmów, których tematem przewodnim lub ważną częścią fabuły była właśnie moda. Wystarczy tu wymienić takie znakomite tytuły jak: Yves Saint Laurent, Seks w wielkim mieście, Wrześniowy numer, Neon Demon, Iris, Zoolander, Pret-a-Porter, Cruella, Projektantka, Wyznania zakupoholiczki, Zabawna buzia, Diabeł ubiera się u Prady czy McQueen. Poza fabularnymi produkcjami możemy także obejrzeć liczne produkcje oparte na faktach lub dokumenty poświęcone najlepszym projektantom, najznamienitszym domom mody czy wydarzeniom, które przeszły do historii całej branży. Dobrym przykładem produkcji poświęcanych szeroko pojętej sztuce są także produkcje o grafikach czy designie. Te z kolei najczęściej debiutują w bibliotekach serwisów streamingowych.

Jedną z ciekawszych produkcji o modzie jest z całą pewnością Dom Gucci https://spokeo.pl/film/dom-gucci.

Projektowanie na zupełnie nowym poziomie

Sztuka użytkowa niejedno ma imię i coraz więcej osób zajmuje się nią zawodowo. Przykładami mogą być graficy, projektanci banerów reklamowych czy też osoby zajmujące się wystrojami wnętrz. Także o ich pracy i inspiracjach możemy się sporo dowiedzieć z produkcji, które obejrzeć można na HBO Max czy Netfliksie. Przykładami takich filmów i seriali mogą być: Minimalism: A Documentary About the Important Things, They’ll Love Me When I’m Dead, Jeremy Scott: The People’s Designer, The B-Side: Elsa Dorfman’s Portrait Photography, High Score: Złota era gier czy Abstract: The Art of Design (wszystkie wymienione wyżej tytuły sprawdzić możecie za pośrednictwem Netfliksa). To oczywiście nie wszystkie warte obejrzenia produkcje o modzie czy projektowaniu. Z pewnością warto je jednak nadrobić, zwłaszcza jeśli sami zajmujecie się lub pasjonujecie tego typu tematyką.

Więcej informacji o najciekawszych filmach i serialach znajdziecie na Spokeo.