Endometrioza – dostępne techniki leczenia operacyjnego

Endometrioza to choroba dotykająca kobiety, która daje objawy w postaci dokuczliwego bólu w okolicach miednicy mniejszej, ale także przysparza problemów z zajściem w ciążę, które dla wielu kobiet w wieku rozrodczym ma ogromne znaczenie. Ujawniające się i uciążliwe symptomy choroby są jednocześnie argumentami przemawiającymi za podjęciem leczenia. Skutecznym postępowaniem w terapii endometriozy jest operacja, mająca na celu usunięcie ognisk endometriozy. Wśród dostępnych obecnie opcji leczenia zabiegowego możemy wyróżnić operację zachowawczą, radykalną, a także bardziej nowoczesne techniki małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy wykorzystanie robota da Vinci

Dla kogo przeznaczone jest leczenie operacyjne endometriozy?

Wskazaniami do leczenia operacyjnego endometriozy są:

  • nieustąpujące po podaniu leków dolegliwości bólowe,
  • niepłodność, problemy z zajściem w ciążę,
  • obecność torbieli endometrialnych w jajniku o średnicy większej niż 3 cm,
  • występowanie endometriozy głęboko naciekającej.

Celem operacji jest usunięcie ognisk endometriozy i przywrócenie prawidłowej anatomii i funkcjonowania narządów miednicy mniejszej. W zależności od stopnia zaawansowania endometriozy może zostać przeprowadzone leczenie zachowawcze, czyli usunięcie samego ogniska endometriozy lub operacja radykalna, polegająca na wycięciu fragmentu lub całego narządu objętego procesem chorobowym.

Zachowawcze leczenie chirurgiczne endometriozy

Metoda zachowawcza polega na usunięciu  samych ognisk endometriozy, w tym zrostów i torbieli endometrialnych. Ma to na celu przywrócenie właściwego położenia anatomicznego narządu oraz jego funkcji. Spodziewanym efektem operacji zachowawczej jest zmniejszenie lub zlikwidowanie dolegliwości bólowych w obrębie miednicy mniejszej, uniknięcie niebezpiecznych powikłań oraz zapobieganie nawrotom choroby. Wskutek przywrócenia lub zachowania czynności narządów np. jajników, jajowodów czy macicy, w których toczył się proces chorobowy, , kobieta mająca problemy z płodnością lub poczęciem, ma szansę zajść w ciążę.

Radykalne leczenie chirurgiczne endometriozy

W sytuacji endometriozy głęboko naciekającej rekomendowane jest leczenie radykalne. Polega ono na usunięciu ognisk endometriozy wraz z elementem zajętego narządu np. pęcherza moczowego lub moczowodu. Konieczne może okazać się także usunięcie naczyń krwionośnych lub innych struktur położonych w pobliżu naciekanego narządu. W ramach radykalnego leczenia wykonuje się także wycięcie całej macicy wraz z jajnikami. Wywołuje się w ten sposób menopauzę chirurgiczną. Postępuje się tak, w sytuacji, gdy kobieta nie planuje już zachodzić w ciążę, leczenie farmakologiczne lub leczenie zachowawcze, czyli usunięcie samego ogniska choroby zawiodły i nie dały skutecznych rezultatów.

Małoinwazyjne techniki operacyjne w leczeniu endometriozy

Zarówno leczenie zachowawcze jak i radykalne endometriozy (https://wysokieszpilki.pl/leczenie-endometriozy-maloinwazyjne-zachowawcze-i-radykalne-techniki-operacyjne/) wymaga ogromnej dokładności. Przy usuwaniu samego ogniska endometriozy, jak i przy wycinaniu głęboko naciekającej zmiany chirurg musi być bardzo dokładny. Jeśli proces chorobowy rozprzestrzenił się nie tylko na narządy rodne, ale również inne okoliczne narządy np. pęcherz moczowy czy jelito grube należy być bardzo ostrożnym, aby uniknąć groźnych powikłań. Dlatego, aby zwiększyć precyzję ruchów oraz skuteczność operacji, zabiegi powinny być przeprowadzane z użyciem specjalistycznego sprzętu w postaci laparoskopów lub robota da Vinci i przez doświadczonych chirurgów

Robot da Vinci to urządzenie, które pozwala na dziesięciokrotne powiększeniu obrazu, dzięki czemu chirurg dokładnie widzi pole operacyjne. Ponadto za pomocą zminiaturyzowanych narzędzi chirurgicznych robota można chirurg może wykonywać bardziej precyzyjne, skomplikowane ruchy oraz dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Ma to duże znaczenie podczas operacji głęboko naciekającej endometriozy, ponieważ wykorzystanie robota da Vinci pozwala zachować struktury takie jak nerwy zaopatrujące pęcherz,co podnosi jakość życia pacjentek po operacji.