Mniej więcej każdy z nas zna podział materiałów włókienniczych, które są dostępne na naszym rynku. Jednak mamy wciąż wielki problem z charakteryzacją materiałów. Bardzo często pojawia się w sieci pytanie elastan co to za materiał? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czym w ogóle są włókna syntetyczne?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie elastan co to za materiał, omówimy sobie pojęcie włókien syntetycznych. Jak już doskonale wiemy, włókna dzielone są na chemiczne, jak i także na naturalne. Te pierwsze, a więc włókna chemiczne powstać mogą ze składników naturalnych (sztuczne włókna – między innymi wiskoza), jak i także syntetycznych (włókna syntetyczne – między innymi poliamid oraz poliester). Generalnie, to bez wdawania się w zbędne oraz techniczne szczegóły, bazą do produkcji syntetycznych włókien jest zarówno ropa naftowa, jak i także jej pochodne. W tym samym produkcyjnym procesie wytwarza się także butelki zwykłe oraz plastikowe.
Włókna syntetyczne są bardzo często dosyć mocno demonizowane oraz także uznawane za gorsze niż naturalne. Po lekturze wielu opracowań bardziej oraz mniej naukowych, można stwierdzić, że syntetyczne włókna są inne po prosty. Przede wszystkim, jest to kategoria włókien, która jest bardzo niejednolita. Poliester tak naprawdę ma bardzo wiele wad, ale jest niesamowicie wytrzymały. Poliamid z kolei ma wiele wersji nowoczesnych, w których się pozbyto większości wad syntetyków. Chodzi na przykład o nieprzepuszczalność powietrza. To włókno, w wersji udoskonalonej z powodzeniem jest używane do produkcji odzieży sportowej wysokiej jakości, jak i także bielizny.
Rodzaje oraz właściwości włókien syntetycznych
Co do samej zasady, mamy cztery rodzaje włókien syntetycznych. O czym mowa? Są to:
- Włókna poliestrowe – poniżej zostaną szeroko omówione,
- Włókna poliamidowe – poniżej zostaną szeroko omówione,
- Włókna poliakrylonitrylowe, a więc akryl, który także zostanie w tym tekście opisany,
- Włókna poliuretanowe – między innymi elastan, lycra oraz dorlastan – poniżej zostaną omówione nieco szerzej.
Jakie są zalety syntetyków?
Na pewno wśród zalet syntetyków musimy wyróżnić obowiązkowo sporą odpornością na rozciąganie. Mowa tutaj zarówno o metodzie na sucho, jak i także na mokro. Poszczególne syntetyczne włókna się różnią w tejże kwestii, ale różnice w rzeczywistości są nieznaczne.
Nie możemy także pominąć wysokiej sprężystości. Syntetyki się kompletnie nie gniotą oraz co za tym idzie nie wymagają prasowania. Możemy także liczyć na to, że w sposób niezmiernie szybki schną. Wynika to z tego, że po prostu nie wchłaniają wody.
Co więcej są one odporne na działanie słonecznych promieni. Wyłącznie poliester, który doskonały jest na firanki czy też zasłony. Materiały te nie są atakowane przez grzyby, mole czy też bakterie.
Na pewno nie musimy się obawiać o uczulenie. Właściwie to wszelkie włókna syntetyczne nie powodują alergii. Jednak z racji na elektryzowanie się (przyciąganie brudu oraz kurzu) nie są dla alergików zalecane.
A co możemy powiedzieć o wadach tychże materiałów?
Wśród wad musimy na pewno zwrócić uwagę na kwestię tego, że materiały te elektryzują się. Bardzo podobnie jak akryl. Poza nieprzyjemnymi doznaniami dla naszego ciała, również przyciągają do siebie cząsteczki brudu oraz kurzu. Wyjątkiem tutaj jest lycra oraz elastan.
Niestety nie są także higieniczne. Wszystko za sprawą wyjątkowo niskiej higroskopijności. Syntetyki nie wchłaniają wilgoci lub też wchłaniają ją w bardzo niskim stopniu. Wyróżniają się także niewielką przewiewnością. Wyjątkiem są włókna poliamidowe o wysokiej jakości z których produkuje się najczęściej bieliznę czy też odzież sportową. Dzięki strukturze ulepszonej oraz odpowiednim wykończeniu włókna te odprowadzają doskonale ze skóry wilgoć.
Ostatnią wadą, o której pragniemy napisać to z całą pewnością łatwopalność. Tą cechę należy podkreślić szczególnie. Rzadko kiedy zwracamy niestety uwagę na napis na ubraniach z poliamidu czy tez poliestru – keep away from fire. Jeśli sięgniemy przypadkowo nad płomień rękawem, to poliester oraz poliamid zapalą się w około dwie do trzech sekund. W odsunięciu od samego źródła ognia nie będą palić się, a jedynie topić. W ten sposób tworzy się parząca oraz kapiąca masa na naszą skórę.
Poliester, poliamid oraz włókna syntetyczne (w tym elastan)
Poliester jest powszechnie uznawany za najgorsze włókno syntetyczne. Ma także swoje zalety niezaprzeczalne. Mowa tutaj o swojej bardzo dużej wytrzymałości.
Jeśli chodzi o poliamid to charakteryzuje się nieco niższą sprężystością niż poliester. Do tego żółknie na słońcu. Jednak ma także jedną zaletę, która jest niezaprzeczalna. Bowiem włókna poliamidowe możemy farbować. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości czerni oraz innych nasyconych mocno kolorów.
Na sam koniec powiemy sobie co nieco o włóknach elastycznych. Nie sposób, w obecnej chwili, znaleźć bieliznę czy też rajstopy, które by się nie składały z syntetycznych włókien elastycznych. Elastyczne włókna powstają z przeróżnych syntetycznych włókien, choć raczej nie z poliestru. Są to najczęściej włókna poliamidowe czy też poliuretanowe. Tutaj właśnie wymieniamy: elastan, lycrę, dorlastan czy też strecz.