Dostępne metody antykoncepcji hormonalnej

W pewnym momencie życia praktycznie każda kobieta umawia się do ginekologa w celu dobrania odpowiedniej metody antykoncepcji. W młodości najczęściej wybierają one prezerwatywy, ale po pewnym czasie takie rozwiązanie nie jest już zbyt wygodne – tym bardziej, jeżeli mamy stałego partnera i ufamy mu, iż nie dojdzie tutaj do zarażenia żadną chorobą przenoszoną drogą płciową. Wizyta u specjalisty jest na pewno dobrym i odpowiedzialnym krokiem.

Zanim jednak się na nią umówimy, warto poczytać sobie trochę więcej na temat dostępnych metod antykoncepcji. Dlaczego? Ponieważ wtedy jesteśmy dobrze przygotowane na naszą rozmowę i możemy zadawać pytania oraz upewniać się, że ostateczny wynik nas zadowoli. Końcowo to lekarz ma oczywiście najwięcej do powiedzenia w kwestii bezpieczeństwa wybranej metody – ale my również mamy prawo do swoich sugestii i często możemy zdecydować, która opcja najbardziej nam odpowiada. 

Jakie metody możemy wybrać? 

Najczęściej stosowana jest antykoncepcja hormonalna w formie tabletek. Jest to metoda skuteczna i jeżeli nie mamy żadnych problemów zdrowotnych to również nie powinny wystąpić u nas efekty uboczne – co nie oznacza oczywiście, że nie musimy wykonywać regularnie badań, aby potwierdzić swoje bezpieczeństwo. Tabletka antykoncepcyjna bywa czasami określana jako niezbyt wygodna – musimy zażywać ją przez większą część miesiąca i najlepiej również o tej samej godzinie. Jeżeli ktoś ma skłonność do zapominania o stosowanych lekach to raczej ta metoda się po prostu nie sprawdzi. Tabletka antykoncepcyjna jest jednak bardzo skuteczna.

Kolejną opcją są plastry, które mogą niestety wywoływać czasami podrażnienia na skórze i nie do końca odpowiadają tym paniom, które chcą raczej zachować informację o antykoncepcji dla siebie. Latem ciężko będzie nam ukryć plaster w niewidocznym miejscu i możemy spodziewać się wielu niewygodnych pytań. Plastry mogą się również odkleić i wtedy pojawi się spory problem. Najlepiej mieć zawsze w zapasie e-receptę.

Pozostałe metody antykoncepcji hormonalnej 

Do dyspozycji mamy również wkładki domaciczne, które są wybierane coraz częściej. Dlaczego? Głównie dlatego, że jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Zabieg umieszczenia takiej wkładki nie trwa długo i jest bezbolesny – a my mamy spokój na około 5 lat. Dodatkowo, taka wkładka jest całkowicie niewyczuwalna i nie ma wpływu na jakość naszego życia seksualnego. To na pewno opcja, którą warto wziąć pod uwagę – tym bardziej, jeżeli nie odpowiada nam tabletka antykoncepcyjna

Stosunkowo od niedawna stosowane są także implanty, które wszczepiane są pod skórę kobiety – w tym przypadku również możemy liczyć na 5 lat pełnego zabezpieczenia przed ciążą. Tutaj także kobiety są raczej zadowolone z efektu, choć ta metoda jest dosyć kosztowna.

Sprawdź bazę dolegliwości Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow