Domek dla lalek jako prezent dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

O tym, że domek dla lalek jest wspaniałym prezentem dla dziecka, żadnego rodzica nie trzeba przekonywać. Jak jednak wybrać jednocześnie piękną, trwałą i praktyczną zabawkę? Kilka porad da odpowiedź na to pytanie!

Jaki dobrać rozmiar domku dla lalek?

Niektóre domki sprzedawane są w zestawie z lalkami. Więcej jest jednak takich, które można dokupić osobno. W takim przypadku warto zwrócić uwagę dziecka nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim wielkość nowej zabawki. Niewłaściwy wybór stwarza ryzyko braku miejsca na lalki. W zależności od serii ich wymiary mogą być bardzo różne.

Przykładem są domki dla lalek takich jak Barbie. Wysokie postacie wymagają dość dużych odstępów między kolejnymi piętrami. Podobnie wygląda sytuacja z innymi zabawkami. Większe lalki będą potrzebować szerszych pomieszczeń niż np. niewielkie zwierzątka. Odpowiedni rozmiar poziomów wpłynie też na najważniejszy aspekt, czyli satysfakcję malucha. W obszernym domku łatwiej przestawiać elementy wyposażenia i same lalki.

Z jakich materiałów tworzy się domki dla lalek?

Dobrym wyborem są domki dla lalek wykonane z drewna. Domek dla lalek drewniany cechuje się wysoką trwałością. Dzięki temu może służyć przez wiele lat najpierw jednemu dziecku, a potem jego dorastającemu rodzeństwu lub innym pociechom w rodzinie. Co więcej, drewniane produkty są także ekologiczne. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na pokrycie drewnianych elementów. Farby i kleje zdobiące zabawkę nie mogą wywoływać alergii.

Świetnym pomysłem jest również zakup plastikowego domku dla lalek. Żywiołowe kolory takich zabawek są niezwykle atrakcyjne dla dzieci. Nad drewnianymi konstrukcjami tworzywo sztuczne ma dwie przewagi. Po pierwsze zwykle dużo łatwiej złożyć i rozłożyć taki domek. Po drugie plastikowe zabawki są tańsze od drewnianych. Są od nich, niestety, też mniej trwałe i przyjazne środowisku.

Który domek dla lalek wybrać – zwykły czy rozkładany?

Wartym uwagi pomysłem jest zakup składanego domku dla lalek. Takie zabawki są wyjątkowo praktyczne. Jeden z powodów to znacznie łatwiejsze przechowywanie domku po skończonej zabawie. Ta cecha nabiera szczególnego znaczenia, gdy w pokoju dziecka nie ma zbyt dużo przestrzeni.

Zakup składanego domku dla lalek ułatwia też zabawę. Dziecko lub rodzić może go zamknąć i przenieść do innego pokoju. Tego rodzaju konstrukcję można docenić również poza domem. Po złożeniu nadaje się ona do transportu, co pozwala dziecku mieć przy sobie ulubioną zabawkę także na wakacjach.