Dobre relacje z sąsiadami. Jak je budować?

Wprowadzasz się na nowe osiedle? Chcesz zbudować miłe relacje z pozostałymi mieszkańcami? Nie ukrywamy, że mieć dobrego sąsiada to skarb! Taka osoba może Cię wspomóc w wielu kryzysowych sytuacjach dnia codziennego, a nawet stać się Twoim prawdziwym przyjacielem! Dowiedz się, jak zbudować dobre relacje z sąsiadami już teraz!

Na dobry początek, poznajmy się!

Właśnie przeprowadziłeś się do nowego domu i rozpakowujesz pierwsze kartony. W ferworze pracy trudno znaleźć czas na cokolwiek, ale pamiętaj, aby od pierwszego kontaktu z sąsiadami wykazać się uprzejmością. Zwyczajne „dzień dobry” to dobra baza na początek! Kiedy już uporządkujesz najważniejsze sprawy, związane z przeprowadzką, warto przedstawić się najbliższym sąsiadom.

Wybierz neutralną porę, najlepiej popołudniową, kiedy wszyscy wrócą już z pracy i zastukaj do kilku domów, które są najbliżej Twojego. Miło, jeśli przyniesiesz ze sobą drobny upominek (coś słodkiego sprawdzi się doskonale) i opowiesz o sobie kilka słów. Może już od pierwszych zdań złapiecie kontakt i okaże się, że macie dużo wspólnego? Zagaduj sąsiadów, gdy spotkasz ich na spacerze z psem albo na parkingu – takie niezobowiązujące pogawędki naprawdę mało kosztują, a pomogą lepiej się poznać i sprawią, że będziesz rozpoznawalny na osiedlu. 

Bądź pomocny! 

Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, np. Neo Natolin, zapewne w Twoim sąsiedztwie mieszka wiele osób z rodzinami. Może możecie razem odwozić Wasze dzieci do szkoły albo zorganizować naprzemienną opiekę nad najmłodszymi – raz u Ciebie, raz u sąsiada. Takich opcji jest mnóstwo, bardzo ułatwiają codzienne życie i są bardzo ekologiczne – zamiast kilku samochodów, w drogę do szkoły wyruszy tylko jeden, a dodatkowo możecie się rozdzielić wydatki na paliwo. Dzielenie naprawdę się opłaca! Potrzebujesz skosić trawę? Okazuje się, że sąsiad ma kosiarkę i trochę wolnego czasu. Musisz wyjechać na kilka dni – sąsiadka podleje Twoje kwiaty i nakarmi kota. Pamiętaj, tylko aby dawać od siebie przynajmniej tyle, ile dostajesz! 

Integracja – czemu nie?

Na nowoczesnych osiedlach, Neo Natolin, relacje z sąsiadami pełnią ważną rolę, a całe osiedle jest tak zaaranżowane, aby tym kontaktom sprzyjać. Wspólne zielone przestrzenie, zbiornik wodny, alejki do spacerowania – to mnóstwo miejsc, w których można spotkać sąsiada i przystanąć na pogawędkę, ale nie tylko! 

Przyznaj, że nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne działania! Zorganizuj z sąsiadami wyprzedaż garażową. Niech każdy przyniesie niepotrzebne gadżety, ubrania i inne drobne przedmioty. Odkupujcie od siebie przyniesione rzeczy, a zdobyte pieniądze przeznaczcie na wspólnie wybrany cel – może na organizację charytatywną? Taki kiermasz może stać się Waszą tradycją i zaczniecie go urządzać regularnie – dobrze, gdy umilą go występy sąsiadów (na pewno któryś z nich ma muzyczne hobby), lub poczęstunek domowymi wypiekami. A może skorzystasz z tego, że osiedle Neo Natolin umiejscowione jest w niewielkiej odległości od rezerwatu natolińskiego i zorganizujesz z sąsiadami całodniową wycieczkę rowerową? Możecie zagrać w podchody, pokazać dzieciom ciekawe gatunki roślin, a na koniec zorganizować grill lub ognisko na terenie ogródka Twojego domu. Brzmi jak plan?