Do czego wykorzystywane jest badanie USG?

Nikt z nas nie dziwi się raczej już temu, że wizyta u lekarza rzadko kiedy kończy się na pojedynczym spotkaniu. Jeżeli faktycznie mamy jakiś problem to dopiero wtedy zlecane są dalsze badania i testy. To oczywiście dobra informacja, bo zależy nam przecież na tym, aby dotrzeć do źródła problemu – a niektórych rzeczy lekarz nie zobaczy tylko “z zewnątrz”. Obecnie mamy tak naprawdę bardzo dużo szczęścia, bo nie dość, że mamy dostęp do najnowocześniejszej technologii – to jeszcze sporo takich testów daje natychmiastowe wyniki i dzięki temu można szybko wdrożyć leczenie.

Jednym z takich badań jest bardzo często wykonywane USG – czyli inaczej badanie ultrasonograficzne. Jest ono obecnie wykorzystywane w tak wielu różnych dziedzinach medycyny, że raczej każdy z nas miał okazję z niego korzystać – lub będzie ją miał w przyszłości. USG kojarzymy sobie często z ciążą, ponieważ to właśnie to badanie pozwala nowym rodzicom po raz pierwszy zobaczyć swoje dziecko na ekranie – co jest na pewno emocjonującym przeżyciem. USG pozwala jednak zdiagnozować także mnóstwo różnych chorób i problemów zdrowotnych – nie zawsze uzyskane informacje są oczywiście pozytywne, ale i tak lepiej jest wiedzieć niż trwać w nieświadomości.

Kiedy zostaniemy skierowani na USG?

Na USG zostaniemy zapisani np. wtedy, gdy znajdziemy u siebie jakiś guz – albo zrobi to lekarz na wizycie kontrolnej. Niestety poprzez sam dotyk ciężko jest stwierdzić, z czym dokładnie mamy do czynienia – a wiadomo przecież, że takich rzeczy nigdy nie wolno nam ignorować. Zmiany nowotworowe najłatwiej jest leczyć w początkowym stadium i to m.in. dlatego też lekarze często kierują nas na USG także profilaktycznie. 

Poprzez USG lekarz może też po prostu ocenić stan naszych narządów wewnętrznych. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, iż coś jest nie w porządku – coś nas boli, nie czujemy się dobrze – USG najszybciej dostarczy nam cennych odpowiedzi. Jeżeli potrzebne Ci teraz badanie USG Warszawa pozwoli Ci wykonać je w wielu gabinetach. 

Czy USG może wywołać skutki uboczne?

Na szczęście badanie USG jest całkowicie niegroźne i bezbolesne. Nie musimy się też zwykle do niego jakoś szczególnie przygotowywać – chyba, że otrzymamy takie zalecenia od lekarza. Pamiętaj, że jeżeli już otrzymasz skierowanie na USG to warto jednak je zrobić. Czasami rezygnujemy z tego, bo czujemy się dobrze i uważamy, że nie mamy na to czasu – ale to badanie może przecież nawet uratować Ci życie. Nie musisz też wcale na nic czekać – jeśli chcesz wykonać szybko USG Warszawa to najlepsze miejsce. W stolicy zrobisz je bez żadnego problemu w The Pain Clinic.