Dlaczego warto wyrywać zęby mądrości?

Dentysta dla wielu osób jest ostatnim specjalistą, do którego zapisujemy się dobrowolnie – chyba, że mamy faktycznie już taki problem, z którym nie możemy zwlekać. Dużo ludzi jednak robi wyjątek w momencie, gdy zaczynają u nich wyrastać zęby mądrości – powszechnie nazywane “ósemkami”. Dlaczego wtedy o wiele chętnie idziemy do gabinetu stomatologa? Najczęściej jest to spowodowane tym, że po prostu odczuwamy bardzo silny ból. Nie możemy normalnie jeść i spać – a tylko dentysta jest nam w stanie pomóc.  

Czy ósemki powinniśmy wyrywać tylko wtedy, gdy sprawiają one już problemy? Wiele osób się nad tym zastanawia, bo u niektórych z nas nie wywołują one żadnych odczuwalnych kłopotów. Wyrastają szybko, nic nas nie boli i wydaje nam się, że nie musimy więc kompletnie się nimi przejmować. Nie jest to jednak tak do końca prawda – zęby mądrości nie są nam do niczego potrzebne, a z czasem w końcu zaczną na pewno sprawiać jakieś problemy. Lepiej jest więc sprawdzić, co myśli na ten temat dentysta wrocław – przynajmniej będziemy mieć pewność, iż wykazaliśmy się tutaj odpowiedzialnością.

Próchnica  

Dentysta najczęściej doradza nam wyrwanie zębów mądrości, bo zwykle są one umieszczone tak daleko w naszej szczęce, że trudno jest nam zadbać o ich higienę. W konsekwencji tego gromadzi się tam kamień i resztki jedzenia – a potem pojawia się próchnica. Wiele osób próbuje jakoś nad tym zapanować, ale niestety nie jest to łatwe – marnujemy swój czas, a i tak w końcu dentysta wrocław namawia nas do ekstrakcji ósemek. Na pewno nie warto tutaj płacić za ich leczenie – koszt jest zwykle bardzo podobny do kosztu wyrwania takiego zęba. Lepiej jest po prostu się go pozbyć – wtedy nie będziemy już martwić się o to, że psujące się ósemki spowodują problemy z pozostałymi zębami. 

Pamiętajmy też o tym, że mogą nam wyrosnąć wszystkie cztery zęby mądrości jednocześnie – warto zacząć je więc szybko usuwać pojedynczo, bo koszt jest spory i być może będziemy musieli trochę poczekać, zanim zapiszemy się na kolejną wizytę.

Wykrzywianie się zębów 

Czasami dentysta od razu doradza nam pozbycie się ósemek, ponieważ wie on, iż bardzo negatywnie wpłyną one na ustawienie wszystkich naszych zębów. Jeżeli rosną one krzywo to spowodują wykrzywienie kilku innych zębów – a jeżeli nic z tym nie zrobimy to z czasem wszystkie one mogą zmienić swoje ustawienie. To właśnie dlatego ósemki wyrywa się też często przed założeniem aparatu ortodontycznego – można w ten sposób uniknąć wielu komplikacji. Pamiętaj, aby słuchać tego, co radzi Ci Twój dentysta – jego zadaniem jest pomóc Ci w podjęciu decyzji. Na pewno nie będzie on specjalnie radził Ci źle.