Dlaczego warto rozważyć blefaroplastykę powiek u kobiet?

Portrait. Beautiful woman in close-up

‍Operacje powiek u kobiet to stosunkowo nowa i wciąż rozwijająca się “moda”. W rzeczywistości zabieg ten stał się dostępny dla pacjentek dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Ponieważ coraz więcej kobiet zaczęło szukać sposobu na leczenie starzejących się powiek, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów.Istnieje wiele korzyści wynikających z operacji powiek, jak również zagrożeń, które należy rozważyć przed wyborem tej metody jako kolejnej opcji chirurgii plastycznej. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat powodów, dla których warto pomyśleć o poprawieniu wyglądu powiek.

Wygląd starzejących się powiek

Z wiekiem skóra wokół oczu w naturalny sposób traci elastyczność. Powoduje to, że skóra wokół oczu staje się obwisła, przez co wygląda na opadniętą. Skóra w tym obszarze może również stać się cienka i rozciągliwa, co powoduje jeszcze większe jej zwiotczenie. Pomimo tych zmian skóra na pozostałej części twarzy zwykle pozostaje jędrna, co pomaga zachować młodzieńczy wygląd. Problem polega na tym, że skóra wokół oczu często jako pierwsza zdradza oznaki starzenia się. Skóra wokół oczu jest cieńsza niż skóra wokół reszty twarzy. Z tego powodu jest podatna na powstawanie zmarszczek i marszczenie się (fałdowanie). Skóra wokół oczu jest także bardziej wrażliwa na światło słoneczne, co sprawia, że jest bardziej podatna na hiperpigmentację (ciemnienie skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce). Wszystkie te czynniki mogą powodować, że skóra wokół oczu wydaje się starsza niż jest w rzeczywistości. Jeśli chcesz zapobiec zwiotczeniu i pomarszczeniu się powiek, możesz rozważyć operację powiek.

Korekcja ptozy powiek

Oprócz opadających powiek, innym problemem, który może pojawić się wraz z wiekiem, jest ptoza powiek (pt-oh-sis). Dochodzi do niej, gdy górne powieki opadają niżej niż dolne, przez co oczy wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Ptoza jest powodowana przez kombinację czynników: ścieńczenie skóry wokół oczu spowodowane starzeniem się, zbyt duży rozmiar skóry nad oczami (brwi) spowodowany nagromadzeniem się tłuszczu lub połączenie obu tych czynników. Operacja powiek może skorygować ptozę powiek, napinając skórę nad oczami i przywracając bardziej normalny wygląd. Blefaroplastyka warszawa dolnej powieki, czyli „operacja powiek”, jest stosowana w celu skorygowania ptozy górnej powieki. W trakcie tej procedury usuwa się nadmiar skóry wokół oczu i zmienia kształt skóry wokół oczu. W niektórych przypadkach usuwany jest nadmiar tkanki w okolicy dolnej powieki, co pomaga skorygować opadający wygląd. Górna powieka jest ponownie kształtowana w celu poprawy wyglądu górnych powiek. Odbywa się to poprzez usunięcie nadmiaru skóry, zmianę kształtu skóry i/lub wycięcie nadmiaru skóry w celu poprawy wyglądu górnej powieki.

 

Nierówna grubość powiek

Innym problemem kosmetycznym, który może pojawić się wraz ze starzeniem się, jest nierówna grubość powiek. Z wiekiem warstwy tkanki pod powiekami pogrubiają się i stają się coraz bardziej od siebie oddalone, co powoduje nierównomierny wygląd. Jest to szczególnie widoczne, gdy powieki są zamknięte. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do nierównej grubości powiek. Po pierwsze, skóra pod oczami staje się cieńsza i obwisła, przez co wydaje się grubsza niż zwykle. Po drugie, tłuszcz na twarzy (zwłaszcza wokół oczu) gromadzi się i rośnie, przez co powieki wydają się grubsze. Po trzecie, wrodzone schorzenie zwane „epicanthus” (gdy zewnętrzne kąciki oczu wystają w nieprawidłowy sposób) może spowodować, że jedno lub oboje oczu będzie bardziej widoczne niż drugie. Specjalista może zastosować metodę blefaroplastyki, aby zmniejszyć grubość powiek. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na usunięciu fałdu między powiekami. Pozwala to na uzyskanie bardziej równomiernej grubości powiek.

Czy rozwiązaniem może być botoks?

Botox to popularna toksyna, którą wstrzykuje się do mięśni kontrolujących mimikę twarzy. Najczęściej stosuje się go do leczenia zmarszczek, ale można go również używać do leczenia obwisłej skóry i zmniejszania nadmiaru tłuszczu na twarzy. Wielu chirurgów plastycznych eksperymentuje z wykorzystaniem botoksu w celu poprawy wyglądu starzejących się powiek. Według ich doniesień, może on pomóc w napięciu skóry wokół oczu, powodując mniejsze opadanie. Ponadto można go stosować w celu zmniejszenia grubości dolnej powieki, dzięki czemu spojrzenie staje się bardziej jednolite. Chociaż botoks może być skutecznym lekiem na opadające powieki, może również powodować tymczasowe zmiany w wyglądzie.

Czy warto, czy nie warto?

Jeśli chcesz poprawić wygląd swoich starzejących się powiek, ważne jest, aby rozważyć korzyści i ryzyko związane z różnymi metodami leczenia. Weź pod uwagę swoje cele estetyczne oraz rodzaj występującego u Ciebie opadania powiek (obwisłe lub o nierównej grubości). Następnie wybierz zabieg, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia. Na tej podstawie można zdecydować, czy warto się na nią zdecydować. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, pamiętaj, że masz różne możliwości. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu tej ważnej decyzji, rozważ rozmowę z chirurgiem plastycznym, który specjalizuje się w kosmetycznej chirurgii powiek.