Dlaczego notes jest lepszy niż smartfon?

Może się wydawać, że we współczesnym świecie tworzenie odręcznych zapisków jest reliktem przeszłości. W końcu każdy smartfon ma aplikację, w której można szybko sporządzić notatkę. Jednak żadna aplikacja nie może równać się z estetyką ręcznego pisma.

Notatniki pełne inspirujących pomysłów prowadzili najwięksi intelektualiści i artyści. Przykłady można mnożyć – Pablo Picasso, Ernest Hemingway czy Vincent van Gogh, do tworzenia zapisków wykorzystywali kultowe notesy Moleskine. Obecnie wiele osób wciąż korzysta z takiej formy tworzenia notatek. Dlaczego ręczne pismo jest tak satysfakcjonujące i czemu warto mieć własny notes?

Efektowny gadżet

Eleganckie, starannie wykonane notesy o ciekawym designie mogą stanowić nie tylko narzędzie do planowania i organizacji. Niektóre z nich będą także ciekawym dodatkiem do stylizacji. Firma Moleskine ma w swojej ofercie zarówno notesy o nietuzinkowym wzornictwie, jak i klasyczne, eleganckie modele biznesowe. Tworzenie notatek może być także pozytywnie odbierane przez otoczenie. Odręczne zapisywanie terminu spotkania jest dla drugiej strony sygnałem, że jest ono dla nas ważne i chcemy o nim pamiętać. Tworzenie notatek w pracy będzie dla współpracowników i przełożonych sygnałem, że poważnie podchodzimy do powierzonych nam obowiązków.

Pobudzanie kreatywności

Jedną z najważniejszych zalet posiadania osobistego notatnika jest stymulacja wyobraźni. Pusta, gładka kartka zachęca do tworzenia estetycznych zapisków, czy rysunków. Notes nie służy jedynie w celach służbowych czy edukacyjnych. Może także być szkicownikiem lub miejscem, gdzie zapisujemy własne pomysły, lub źródła inspiracji. Rysowanie, kolorowanie oraz kaligrafia to sztuki bardzo satysfakcjonujące, dzięki nim można nie tylko ozdobić swoje notatki, ale także zrelaksować się i odstresować. Nasze estetyczne i przejrzyste zapiski będą też robiły wrażenie na wszystkich, którzy je zobaczą.

Trening ręcznego pisma

Obecnie mamy raczej niewiele okazji do pisania ręcznego. Z tego powodu niektórzy mogą wręcz czuć pewien dyskomfort, kiedy nagle są zmuszeni do szybkiego sporządzenia odręcznych notatek. Umiejętność pisania jest jedną z kluczowych zdolności, dlatego warto o nią dbać. Szczególnie w świecie bezosobowych notatek w aplikacji.

Bezpieczeństwo

Choć może się to wydawać niemożliwe, to często zapiski w notatniku są bezpieczniejsze niż te tworzone za pomocą telefonu lub laptopa. Wraz z postępem technologicznym rosną także umiejętności hakerów. Włamywanie się na konta pocztowe nikogo już nie dziwi. W przypadku takiego ataku można stracić wszystkie dane zapisane na telefonie, również cenne notatki. W takiej sytuacji prawdziwy notes wydaje się bezpieczniejszą opcją. Możliwe jest również, że ktoś będzie chciał uzyskać dostęp do danych z naszego telefonu lub komputera, żeby poznać treść naszych notatek. Co gorsza, takiego procederu można nawet nie zauważyć. Pod tym względem fizyczne zapiski są zdecydowanie bezpieczniejsze; żeby je poznać lub zniszczyć trzeba mieć do nich fizyczny dostęp.