Zdrowa dieta to podstawa i powinien wiedzieć to każdy. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nieco inaczej wygląda w przypadku osób młodszych, a inaczej wśród seniorów. My dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać taka dieta u osób starszych.
Dieta seniora – co warto wiedzieć?
Młodość nie trwa wiecznie i wraz z wiekiem zmienia się nieco praca organizmu człowieka. Niewątpliwie też metabolizm spowalnia, a przy tym pojawiają się charakterystyczne dla danego okresu dolegliwości. W przypadku seniorów dochodzi do zmian fizjologicznych powodujących choćby zmniejszenie łaknienia, które prowadzi do niedoborów witamin czy innych składników odżywczych. Do tego też organizm osoby starszej gorzej trawi pokarmy, ale zdecydowanie gorsze jest też wchłaniania składników odżywczych. To nadal nie koniec zmian fizjologicznych, gdyż dochodzi również do zmiany zanikowej błony śluzowej oraz mięśniówki jelit, a to skutkuje słabszą motoryką czy perystaltyką jelit. Nie można jeszcze zapominać, że zmniejszone zostaje wydzielanie żółci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety seniora. Pamiętajcie, że każdy powinien zdrowo się odżywiać, ale seniorzy muszą jeszcze większą uwagę zwracać na to, co jedzą. Na pewno w ich przypadku nawet okazjonalne zjedzenie ciężkiego posiłku może skutkować problemami żołądkowymi. Dodatkowo gorsze odczuwanie smaków sprawia, że wielu seniorów przestaje czerpać przyjemność z jedzenia i niestety, to przekłada się na gorszą jakość posiłków, które spożywają.
Zdrowa dieta to zbilansowana dieta
Seniorzy muszą zdrowo się odżywiać, by czuć się lepiej, ale też zmniejszyć ryzyko wielu chorób, choćby układu krążenia.
Dieta powinna być przede wszystkim wartościowa i właściwie zbilansowana. Posiłki powinny być lekkostrawne, ale też sycące. Zasadniczo uznaje się, że w przypadku osób dorosłych płci żeńskiej zapotrzebowanie na kalorie wynosi około 2200, tak u seniorek jest o 400-500 kalorii niższe. Gorszy metabolizm sprawia, że nadmiar kalorii naprawdę trudno spalić, a otyłość czy nawet nadwaga są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Na pewno u seniorów występuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na witaminę D. Dlatego w diecie nie może zabraknąć ryb takich jak łosoś, dorsz czy tuńczyk. Zaleca się jedzenia śledzi i zażywanie także tranu. Wielu seniorów zmaga się z niedoborem witaminy B12. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka czy też nadmierny wzrost bakterii w przewodzie pokarmowym. Stąd też osoby w podeszłym wieku powinny jadać mięso wołowe (jednak tylko raz w tygodniu i nie więcej niż 10 dag), jajka, mleko, sery oraz drób. Jak powszechnie wiadomo, że świetnym źródłem kwasu foliowego jest sałata, szpinak, kapusta, a także groch, fasola, soczewica. Przy czym seniorzy nie powinni jadać produktów ciężkostrawnych czy powodujących wzdęcia, stąd rośliny strączkowe powinny być z diety niemal całkowicie wyeliminowane.
Pomoc fachowca, czyli dietetyka bywa niezbędna
Seniorzy często zmagają się z chorobami takimi choćby jak cukrzyca. Z tego też powodu ich dieta powinna być ustalana właśnie przez dietetyka klinicznego, który przygotuje jadłospis idealny dla danej osoby. Warto więc znaleźć dobrego dietetyka z Kielc – perfekcyjnalinia.pl. Wielu seniorów, choć stara się dobrze odżywiać popełnia wiele błędów, choćby dostarczeniem organizmowi zbyt małej ilości tokoferolu. Stąd też w diecie nie może zabraknąć jajek, pełnoziarnistego pieczywa czy zielonych warzyw. Jeżeli chodzi o owoce to seniorzy nie powinny przesadzać z ilością spożywanych bananów, za to mogą jeść większe ilości jabłek, które dostarczą organizmowi błonnika.
Ruch jest ważny
Zdrowa dieta jest ważna, ale ważny jest też ruch i także o nim seniorzy nie powinni zapominać. Przy czym aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości osób starszych. Nie można przesadzać, gdyż o kontuzje w wieku powyżej 65 lat jest naprawdę łatwo. Warto wybrać aktywności takie jak jazda na rowerze czy ćwiczenia na dedykowanej seniorom siłowni na wolnym powietrzu. Zalecane są także spacery.