Czym się kierować, wybierając buty dla dziecka?

Buty dziecięce powinny spełniać szereg wymagań. Niewłaściwie dobrane obuwie może w przyszłości wiązać się z wieloma dolegliwościami stóp. Jak zatem wybrać najlepsze buty do chodzenia dla dziecka? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby zapewnić prawidłowy rozwój stopy dziecka.

Buty to podstawowy element codziennego stroju. Wybór pierwszych butów dla dziecka wiąże się z szeregiem dylematów. Oferta produktów dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Jak zatem wybrać najlepsze, by uchronić małe stopy przez złymi nawykami podczas chodzenia? Kwestią, która nie budzi wątpliwości, jest fakt, że buty powinny być nowe. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego są wykonane. Buciki skórzane, dostępne na stronie emel.com.pl to produkty, które pozwalają na swobodę ruchów, kształtując jednocześnie prawidłowe ułożenie stopy. Jakie są inne cechy dobrze dobranych butów dziecięcych?

Pierwsze buty dziecka – czym powinny się charakteryzować?

Stopa dziecka, które zaczyna chodzić, jest wciąż na etapie kształtowania się. Niewłaściwie dobrane obuwie może powodować deformacje i nieprawidłową postawę ciała, które trudno będzie wyeliminować w przyszłości. Dużo lepiej jest już na starcie zadbać o buty, które będą nie tylko zabezpieczać stopy przed obrażeniami, ale też wspierać prawidłowy rozwój. Prawidłowa długość i szerokość butów to podstawa. Palce dziecka powinny mieć odpowiednią ilość miejsca z przodu buta, aby móc swobodnie nimi poruszać. Maluch nie będzie wtedy kurczyć palców i odczuwać z tego powodu dyskomfortu. Z tego też względu warto wybierać obuwie z szerokim czubkiem. Najlepiej, gdy trzewiki dla dzieci emel.com.pl/wpis/2/trzewiczki-dla-dzieci są sznurowane. Lepiej trzymają się wtedy na stopie i dużo łatwiej jest je włożyć. Buty zapinane na rzepy mogą nie sprawdzić się przy wysokim podbiciu stopy. Mają one też tendencję do rozpinania się, przez co będą często spadały ze stopy malucha.

Buty, które sprzyjają zdrowiu

Wybierając pierwsze buty dla dziecka, ważny jest zarówno fason, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Ze względów zdrowotnych wskazane są buty ze skóry naturalnej. Wyróżniają się one najlepszymi właściwościami w kwestii odprowadzania wilgoci. Stopa może swobodnie oddychać i nie jest narażona na rozwój bakterii czy grzybów wewnątrz buta. Wybór skórzanych butów dla dziecka to inwestycja w prawidłowy rozwój stopy malucha. Delikatne skóry, które używane są do produkcji obuwia dziecięcego, mają wszystkie najważniejsze certyfikaty, które świadczą o jakości i bezpieczeństwie. Charakteryzują się również lekkością, dzięki czemu maluchowi dużo łatwiej jest przenosić stopę do przodu. Jest to istotne, gdyż zbyt ciężkie buty mogą powodować koślawe ustawienie stopy względem nawierzchni. Za tym idzie nieprawidłowe ułożenie biodra. Ważnym elementem jest również podeszwa. Najlepiej, gdy wykonana jest z antypoślizgowego tworzywa. Można w ten sposób uchronić dziecko przed poślizgnięciami i dotkliwymi upadkami.