Czym powinien charakteryzować się dobry kask narciarski?

Duża popularność sportów zimowych przekłada się na liczbę ich miłośników, którzy tylko czekają, aby wyruszyć w góry. Na zatłoczonych stokach nie trudno o sytuację, w której nawet chwila nieuważności może doprowadzić do zderzenia z innym uczestnikiem ruchu. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie zbędnych urazów, musimy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Niestety, nie zawsze zależy to tylko od nas. Musimy być przygotowane na wszelkie sytuacje, dlatego ważne jest, aby mieć dobry kask narciarski.

Kiedy warto zdecydować się na zakup kasku?

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim to podstawa. Choć obowiązek noszenia kasku obejmuje wyłącznie osoby do 16. roku życia, z uwagi na dynamiczność wykonywania większości ruchów podczas zjazdu na nartach czy snowboardzie warto go mieć nawet także w późniejszym okresie. Chcąc uniknąć przykrych skutków kolizji z innymi osobami, powinnyśmy się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Pomoże nam w tym kask narciarski, który ochroni naszą głowę przed możliwym doznaniem urazu. Dodatkowo zapewni nam ciepło, dlatego nie musimy martwić się o zakładanie czapki. Obniża także ryzyko zgubienia nakrycia głowy. Dzięki skutecznemu zapięciu mamy pewność, że kask nie spadnie przy mocniejszym podmuchu wiatru, czego zwykła czapka nam nie zagwarantuje. Ponadto nie przemoknie podczas spotkania ze śniegiem. Sprawdzi się więc o wiele lepiej od każdego standardowego nakrycia głowy, które wybieramy na co dzień. Kask będzie przydatny zwłaszcza dla początkujących narciarzy lub snowboardzistów, którzy muszą liczyć się w wieloma upadkami. Zapobiegnie niemiłym niespodziankom, dzięki czemu amatorzy nie zniechęcą się szybko do danej dyscypliny. Jednak niezależnie od naszego poziomu zaawansowania, musimy stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich dookoła.

Cechy dobrego kasku narciarskiego

Dobry kask narciarski poza zapewnieniem bezpieczeństwa musi spełniać także inne kryteria. Kluczowe jest, żebyśmy wybrały dobrze dopasowany rozmiar. Zrobimy to najlepiej, jeśli zmierzymy obwód naszej głowy i porównamy wynik z tabelą producenta. Powinnyśmy zachować dodatkowo około dwa centymetry luzu, aby nie ograniczać przepływu powietrza. Nie możemy odczuwać dyskomfortu spowodowanego mocnym uciskiem kasku na naszej głowie, dlatego zwróćmy uwagę na wygodę noszenia. Musi być on idealnie dopasowany. Z tego powodu ważna będzie możliwość regulowania np. głębokości kasku. Jeśli chcemy zyskać pewność co do jakości wykonania tego akcesorium, warto zdecydować się na kask Uvex. Solidnie stworzone zabezpieczenie głowy będzie zapobiegać poważnym urazom. Ponadto nie doznamy wstrząsu, ponieważ kask gwarantuje skuteczną amortyzację w przypadku silnego uderzenia. Warto wspomnieć także o tym, że nie każdy model jest uniwersalny. Poszczególne rodzaje sprawdzają się najlepiej w określonych warunkach. Tak więc będą się różnić między sobą np. systemem wentylacyjnym czy wagą, co przełoży się na komfort jazdy. Dlatego przy wyborze dobrego kasku narciarskiego musimy mieć na uwadze jego parametry.