Gotyckie podniebienie jest jak najbardziej wadą w budowie twardego podniebienia. U dzieci może wpływać negatywnie na przebieg pokarmów przyjmowanych, połykania prawidłowego, a także wymowy czy też oddychania. Podniebienie oddziela ustną jamę od jamy nosowej oraz pełni niezmiernie ważną rolę w procesie przyjmowania pokarmów, mowy oraz oddychania.
Jak zbudowane jest podniebienie?
Podniebienie twarde znajduje się bezpośrednio w górnej oraz przedniej części jamy ustnej. Tworzy po prostu jej sklepienie. Jest zbudowane z blaski kostnej, która pokryta jest błoną śluzową. Zbudowane prawidłowo podniebienie jest szerokie, uniesione łagodnie ku górze oraz płaskie. Część tylna podniebienia to miękkie podniebienie, które jest zbudowane z mięśni, jak i także z błony śluzowej.
Z kolei gotyckie podniebienie jest bezpośrednią wadą w anatomicznej budowie twardego podniebienia. W przypadku jego występowania, do czynienia mamy z wąskim oraz wysoko wysklepionym twardym podniebieniem. Kształt nieprawidłowy podniebienia u małych dzieci prowadzić może do całego szeregu wad w budowie oraz także funkcji jamy ustnej.
A kiedy takie podniebienie występuje? Gotyckie podniebienie może się okazać dziedziną wadą. Szczególnie gdy występuje u naszych bliskich członków rodziny. Wszelkie oddziaływania niekorzystne na dziecko w prenatalnym okresie mogą także się przyczynić do wystąpienia wszelkich nieprawidłowości w anatomicznym rozwoju twarzoczaszki.
Podniebienie gotyckie pojawić się może u wcześniaków. U nich podniebienie twarde się nie wykształciło w pełni prawidłowo, a organizm delikatny jest niezmiernie przydatny na wszelkiego rodzaju zewnętrzne oddziaływania. Nieprawidłowy rozwój anatomiczny łuku podniebienia twardego to jeden z objawów, które występują w genetycznych zespołach.
Jakie są skutki występowania gotyckiego podniebienia?
Niestety, ale podniebienie gotyckie utrudniać może noworodkowi, jak i także niemowlęciu ssanie oraz pobieranie pokarmu bezpośrednio z piersi matki. Wiąże się to z mocno utrudnionym uniesieniem części środkowej języka do wąskiego oraz także wysklepionego wysoko podniebienia. Dziecko pobierać może za dużą porcję pokarmu. W związku z tym jest narażone na krztuszenie.
Niestety jest to spora dolegliwość. Dzieci z tym defektem są pod stałą opieką lekarską. Im wcześniej podniebienie gotyckie będzie szybciej zdiagnozowane, tym oczywiście lepiej. Nie zwlekajmy zatem z pójściem szybkim do lekarza. Naprawdę nie ma co czekać. Miejmy tą świadomość. Warto o tym defekcie poczytać nieco więcej.