Czym jest dojrzewanie płciowe według skali Tannera?

Skala Tannera to narzędzia, które pozwalają na określenie tak zwanego stadium płciowej dojrzałości dzieci, nastolatków oraz także osób dorosłych na podstawie budowy płciowych narządów oraz piersi. Nazwa skala Tannera pochodzi bezpośrednio od jej twórcy. Był to lekarz brytyjski James Mourilyan Tanner. Dojrzewanie płciowe według skali Tannera jest stosowane przede wszystkim przez pediatrów, którzy ją stosują do oceny płciowego dojrzewania u dziewcząt, jak i także u chłopców.

W jaki sposób się posługiwać skalą Tannera?

Dojrzewanie płciowe według skali Tannera służy do klasyfikacji chłopców oraz dziewcząt pod względem ich płciowego rozwoju. Aby móc ocenić sam etap dojrzewania, na którym w konkretnym momencie się znajduje młody człowiek, dokonać należy oceny wyglądu piersi oraz także okolicy łona dziewczynek czy też wielkości jąder, prącia oraz moszny czy też owłosienia łonowego u chłopców.

Istnieją tak naprawdę dwie wersje skali Tannera. Jednak jest opracowana do oceny płciowego rozwoju dziewcząt, a druga służy do oceny rozwoju chłopców. W każdej z wersji wyróżnia się pięć etapów rozwoju. Pierwszy stopień czy też etap w skali Tannera to okres przed pokwitaniem, a piąty stopień to osiągnięcie już pełnej płciowej dojrzałości.

Jak to wygląda w praktyce?

W przypadku stosowania właśnie skali Tannera dla dziewcząt kompletnie nie są konieczne żadne z przyrządów. Pediatra po prostu ocenia rozwój pacjentki poprzez przyglądanie się jej dokładnej budowie. W przypadku chłopców klasyfikacja według właśnie skali Tannera wymaga już zastosowania konkretnego przyrządu. Jest to orchidometr. Służy on ocenie wielkości oraz także objętości jąder. Tenże przyrząd składa się z dwunastu lub też więcej różnej wielkości nawleczonych owali na sznurek, które pozwalają określić dokładnie, na którym etapie pod względem płciowego rozwoju jest w konkretnym momencie pacjent. W orchidometrze zazwyczaj owale odpowiadają swoją objętością od 1 do 25 mililitrów.

Skala Tannera stosowana jest przez pediatrów oraz także rodzinnych lekarzy przy okazji bilansowych badań dzieci. Jest ona także przydatna dla dziecięcy endokrynologów. Ze względu na samą specyfikę tego badania oraz oceny płciowego rozwoju według skali Tannera zalecane jest, aby w przypadku chłopców przeprowadzał takową ocenę lekarz, natomiast w przypadku dziewczynek jest to lekarka. Ocena stopnia płciowego dojrzewania według skali Tannera jest istotna z takiego względu, że pozwala nam wykryć odchylenie od normy oraz wcześniej wprowadzić leczenie ich przyczyn ewentualne. Mowa tutaj przykładowo o terapii hormonalnej.