Czym jest body positive, czyli ciałopozytywność?

Body positive to ruch, który polega na samoakceptacji i zadowoleniu z własnego ciała i zaakceptowaniu go takim, jakim jest. Hasło to było i nadal jest bardzo popularne w social mediach, a nawet pojawia się w kampaniach reklamowych czy akcjach społecznych. Na czym dokładnie polega body positive?

Od czego zaczęło się body positive?

Mogłoby się wydawać, że ciałopozytywność to dość nowy ruch – wręcz przeciwnie! Ruch powstał w 1966 roku w odpowiedzi na rosnącą ilość kompleksów, problemy z zaburzeniami łaknienia i dyskryminację ze względu na wygląd ludzi, który był poza “kanonem piękna”. Został on wypromowany przez pisarkę Connie Sobczak i psychoterapeutkę, Elizabeth Scott. To właśnie te dwie kobiety połączyły swoje siły i założyły stronę internetową The Body Positive. Miała być to przestrzeń, w której każdy mógł się poczuć bezpiecznie bez względu na to jak wygląda.

Body positive – co to takiego?

Body positive to inaczej ciałopozytywność, czyli akceptacja swojego ciała. Ruch ten wskazuje również na sposób, w jaki przekazy medialne przyczyniają się do zaburzonej relacji człowieka z własnym ciałem. To co widzimy w telewizji czy internecie nieustannie wpływa na nasze myślenie i ciągle nam mówi o tym, że inni ludzie są zdrowsi, szczuplejsi i dzięki temu – szczęśliwsi. Idealizacja bycia szczupłym przyczynia się do tego, że osoby zmagające się z kompleksami podejmują niezdrowe dla nich działania, jak nadmierna ilość ćwiczeń, spożywanie restrykcyjnych diet czy operacje plastyczne.

Ruch positive sprawia, że kobiety potrafią i zaczynają dostrzegać w sobie piękno. Wszelkie niedoskonałości nie są już dla nich powodem do zmiany swojego życia o 180 stopni i katowania się ćwiczeniami i dietami, które niekorzystnie na nie wpływają. Kobiety chwalą się tym, co jeszcze niedawno było dla nich czymś strasznym. Ruch body positive pozwala pogodzić się ze swoimi kompleksami i dostrzec w sobie prawdziwe piękno.

Zwolenników ruchu body positive uczą się:

  • jak akceptować nie tylko swoje wady i niedoskonałości, ale również innych ludzi,
  • jak czuć się z samym sobą dobrze,
  • zwracać uwagę na zdrowie i sprawność organizmy niż na “kanoniczne piękno”,
  • kochać swoje ciało bezwarunkowo, nawet wtedy kiedy niedomaga czy gorzej wygląda,
  • zapamiętywania tego, że nic nie musimy, ale wszystko możemy, czyli sami wyznaczają swoje wzorce.

Body positive w social mediach

Ciałopozytywiści nawołują do tego, aby podążać ich śladami. W social mediach – szczególnie na Instagramie i TikToku – pokazują oni swoje prawdziwe ciała bez retuszu – z bliznami, trądzikiem, rozstępami czy nieogolonymi włosami. Dlaczego? Użytkownicy tych platform społecznościowych często nie zdają sobie sprawy z tego, że wiele zdjęć, które widzą nie mają za dużo wspólnego z rzeczywistością. Doprowadza to do zaniżenia ich samooceny, a nawet depresji.

Body positive – zdrowe życie


To jakie wymiary posiada nasze ciało czy ile ono waży to tylko liczby. Co prawda, mogą one czasem sygnalizować jakieś choroby – szczególnie wtedy, kiedy szybko się one zmieniają. W związku z tym warto wykonać odpowiednie badanie, które rozwieją wszystkie nasze wątpliwości. Jutro Medical, przychodnia działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, posiada w swojej ofercie różne pakiety badań, m.in. Body positive i rozszerzony pakiet Body positive. Pamiętaj – szczupła sylwetka nie zawsze oznacza zdrowe ciało, a dodatkowe kilogramy problemy. Zbadaj się, wybierając pakiet badań w Jutro Medical.