Czy wiesz jak wyczyścić zamsz w sposób skuteczny oraz bezpieczny?

Buty, które są wykonane z zamszy odznaczają się bardzo wyjątkowymi walorami estetycznymi. Co jest bardzo istotne, buty zamszowe co do samej zasady są lżejsze oraz nieco wygodne, niż obuwie wykonane z licowej skóry. Jednak sam potencjał estetyczny oraz komfort użytkowania to jedno. Drugą kwestą jest czyszczenie zamszu. Czy wiesz jak wyczyścić zamsz?

Podatność na zabrudzenia

Niestety, zamszowa skóra jest bardzo podatna na zabrudzenia a poza tym bardzo łatwo chłonie także wilgoć. Oznacza to, że czyszczenie butów zamszowych wymagać będzie podejścia nieco odmiennego oraz także innych metod, niż te, które stosujemy w odniesieniu do obuwia, które jest wykonane z licowej skóry. Musimy zatem wiedzieć jak wyczyścić zamsz? Oczywiście możemy użyć spokojnie środków sprawdzonych, które znajdziemy w sklepie obuwniczym. Niezmiernie ważna jest także sama profilaktyka.

Profilaktyka

Okazuje się, że bardzo ważna jest sama impregnacja zamszu. Niestety, zamszowe buty podatne będą na uszkodzenia różnego rodzaju. Problem przede wszystkim stanowi wilgoć a szczególnie woda. Jaki jest z tego wniosek? Przede wszystkim zamszowe buty są kwestią pokrywania regularnego powierzchni buta specjalnym impregnatem do zamszowej skóry. Zaleca się, aby zastosować preparat co najmniej raz na jakieś dwa tygodnie. Tutaj warto jednak się pokusić o wizytówkę dodatkową. Pamiętajmy, że kondycja obuwia będzie w dużej mierze zależeć od tego, jakie „wyzwania” stawiamy przed swoimi butami. W przypadku zamszowego obuwia wyzwaniem szczególnie trudnym wyzwaniem jest na przykład pogoda deszczowa, kałuże zalegające na ulicach czy też nawet lekka mżawka.

Jaki jest z tego wniosek? Szczególnie w miesiące jesienne stosować warto specjalne impregnaty do zamszowej skory nieco częściej. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być nakładaniem preparatu po prostu przed każdorazowym wyjściem z domu.

Musimy oczywiście pamiętać, że przed nałożeniem preparatu buty zostać powinny dokładnie oczyszczone. Podczas aplikacji należy również ściśle stosować się do wytycznych, które dany producent zawarł na opakowaniu. Nie powinniśmy aplikować za dużej ilości sprayu. Kolejną kwestią jest sprawdzenie uprzednie działania impregnatu w miejscu mniej widocznym buta. W taki sposób dowiemy się, czy środek aby na pewno nie spowoduje efektów negatywnych, na przykład w postaci skóry.

Warto się przyłożyć do impregnacji butów, aby nie ulegały zniszczeniu. Wiadomo, że buty swoje kosztują. W związku z tym dbajmy o swoje buty, aby służyły nam możliwie najdłużej.