Czy wiesz jak przyszyć taśmę do firanki? Przekonaj się

Jeśli chcemy stworzyć bardzo ładną dekorację pod postacią firanki do kuchni czy też do sypialni, to musimy się nauczyć wszelkich podstaw. Koniecznie musimy się dowiedzieć jak przyszyć taśmę do firanki? Nie ma w tym niczego skomplikowanego.

Rodzaje taśm do firanki

Aby dowiedzieć się jak przyszyć taśmę do firanki, to koniecznie powinniśmy zacząć od poznania poszczególnych rodzajów taśm. Bardzo podobnie, jak wzory zasłon, również taśmy posiadają swoje wytyczne charakterystyczne oraz wyróżniki. Na rynku dostępnych mamy aż kilka, zatem musimy wiedzieć, na które z nich naprawdę warto zwrócić uwagę. Taśmą marszczącą, która jest najbardziej popularna oraz najczęściej używana to tak zwany – ołówek. Dzięki niej możemy utworzyć zarówno małe zakładeczki z około jedno centymetrowym odstępem pomiędzy marszczeniami.

Poza ołówkiem mamy także innego rodzaju taśmy. Jest to chociażby smok. Taśma ta marszczy się w sposób naprzemienny. Jeśli ponad wszystko sobie cenimy ładny wygląd zasłon już po zmarszczeniu ich, to będzie wybór wręcz idealny. Ta taśma daje nam możliwość regulowania swobodnego szerokości użytkowej zasłony uszytej.

Kolejny rodzaj taśmy, to taśma zakładkowa. Jest ona nazywana kontrą. W jednej zakładce taśmy może się gromadzić wybrana liczba tak zwanych kontr. Takie taśmy gromadzą kilka kontr, a więc fałd w zakładce, później mamy przerwę prostą oraz później znowu kontra-fałdkę. Jest to taka taśma, która regularnie najbardziej będzie mogła nam ułożyć firankę. Gorzej jednak będzie z wyregulowaniem jej szerokości na samym karniszy.

Rozmiary oraz dopasowanie taśm do firan

Powyżej wymienione taśmy do firanek są produkowane w konkretnych szerokościach. O jakich szerokościach mowa? Mowa tutaj o takich szerokościach jak: 2,5 centymetra, 5 centymetrów, 7,5 centymetra oraz także 10 centymetrów.

Jeśli chodzi o liczbę ostatnią, to takie szerokie taśmy stosowane są bardzo często po to, aby móc uzyskać marszczenie efektowne zasłon na szelkach. Dodatkowo, wszelkie powyżej wymienione rodzaje taśm się różnią od siebie nie tylko samym przeznaczeniem czy też szerokością, ale także samym rodzajem materiału. Mogą być zatem wykonane zarówno z nylonu czy też bawełny. Jednocześnie zaznaczamy, że nylon stosowany jest raczej do firanek cienkich (jest o wiele mniej widoczny), a bawełna do tych o wiele grubszych oraz także transparentnych.

Jeśli nie czujemy się w tego rodzaju czynnościach dobrze, to lepiej nie męczyć się, a od razu pokusić się na wizytę u krawcowej. Dla niej nie stanowi to żadnego problemu.